Rynek w Twardogórze - pierzeja południowo-wschodnia

Pierzeja południowo-wschodnia twardogórskiego Rynku zwana bywa również pierzeją południową. Z zabudowy przedwojennej do czasów współczesnych nie dotrwał jedynie dawny ratusz, który został zniszczony w 1945 roku. Pozostałą zabudowę stanowią ponadstuletnie budynki.

Temu nieistniejącemu już gmachowi poświęcony jest poniższy odcinek cyklu:
Przedwojenny ratusz w Twardogórze.

Po wojnie polskie władze miasta i gminy zaadaptowały na ratusz gmach wcześniejszego sądu i aresztu znajdujący się pośrodku Rynku, a na miejscu dawnego ratusza powstał blok mieszkalny (dziś pod adresem Rynek 19). Podczas ostatniego remontu elewacji blok dopasowano do dawniejszej zabudowy poprzez dodanie imitacji dachu mansardowego, zadaszenia wejścia oraz centralnie umieszczonego ryzalitu zakończonego niewielką attyką.

Na lewo od dawnego ratusza, a dzis bloku numer 19 znajduje się najmniejsza w całym Rynku i niezwykle urokliwa kamieniczka numer 20.

Narożna kamieniczka (dziś pod adresem Krótka 9) wyróżnia się ceglaną elewacją i najzdobniejszymi frontonami okiennymi w całym Rynku. Na parterze kamieniczki już w czasach przedwojennych działał sklep. Jeszcze w latach osiemdziesiątych na parterze znajdował się sklep z nabiałem zwany czasem mleczarnią. Kilka lat temu przez stosunkowo krótki czas w lokalu tym działała kawiarnia i pub, a obecnie znajduje się tu sklep z tekstyliami.

Błękitna kamienica mieszkalna pod numerem 20 zwraca uwagę piękną formą architektoniczną z okazałą bramą wejściową, asymetrycznie umieszczonym balkonem i wysokim centralnym ryzalitem ze zdobnymi wykończeniami na wysokości dachu i charakterystyczną gwiazdą.
Gwiazda ta była symbolem gospody "Zum Stern" (Pod Gwiazdą), która działała tu przed wojną, a której właścicielem był Max Weber.
Już po wojnie przez pewnien czas w niedużym lokalu na prawo od bramy swą siedzibę miała biblioteka publiczna dysponująca wówczas skromnym księgozbiorem.

Następna kamienica (dziś mieszkalna, Ratuszowa 12) to najstarszy budynek przy twardogórskim Rynku. Przed wojną działała tu apteka. Dziś kamienica jest ładnie odrestaurowana, ale nie zawsze jej stan był tak dobry – na fotografiach z 1938 roku zauważyć można mocno niszczejący tynk.

Po drugiej stronie ulicy Ratuszowej dawny hotel Deutsches Haus z salą restauracyjną. Po wojnie budynek mieszkalny z kawiarnią "Pod filarami" a dziś dom przy Ratuszowej 9 ze sklepem spożywczym i drogerią na parterze.
Więcej o tym budynku w "Niedzieli z historią".

Pierzeja południowa współcześnie:

Rynek w Twardogórze - pierzeja południowo-zachodnia
Rynek w Twardogórze - pierzeja północno-zachodnia
Rynek w Twardogórze - pierzeja północno-wschodnia