Owady i pajęczaki. Sierpniowy spacer

Wczorajszy spacer był bardzo owocny. Dużo kwiatów, bezwietrzna pogoda, wysoka aktywność stawonogów. Zwykle o "innych światach" myślimy w kontekście astronomicznym, a niesamowite jest, jak wiele takich "światów równoległych" jest wokół nas. Jak inna jest pajęcza czy owadzia perspektywa. To nie są soboty i niedziele, dzień wolny i dzień pracy, emocje kampanii wyborczej czy jałowość sezonu ogórkowego. Instynkt, strategia rozrodcza, codzienna walka o przetrwanie. I świat odbierany ich zmysłami - wieloma oczami lub oczami złożonymi, zmyslem chemicznym.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Na początek osadnik egeria (Pararge aegeria). W atlasach, w internecie, w kolorowankach dla dzieci motyle zazwyczaj są idealne. W przyrodzie już nie ma tak łatwo i wiele osobników trudy motylego życia ma mocno odciśnięte na skrzydłach. Ten samiec też już sporo przeszedł. Lewe skrzydło drugiej pary ma ogromny ubytek, a prawe skrzydła pierwszej i drugiej pary utraciły sporo łusek i są dość mocno wytarte.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Lśniak szmaragdek (Adscita statices) był już na blogu dwa razy, ale dwukrotnie fotografowałam samice. Tym razem samiec o grzebykowatych czułkach. Sucha łąka i kwitnący zawciąg - sukces gwarantowany.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) był już moim modelem. Wówczas zrobiłam mu zdjęcia na ścianie domu, tym razem wypatrzyłam pajęczynę na łące. Tygrzyki nie przędą tak symetrycznie i rytmicznie jak inne gatunki budujące sieci, ale mają swój tkacki wyróżnik - charakterystyczny dla gatunku jest zygzakowaty szew wzmacniający (stabilimentum). Na zdjęciu widoczny powyżej odwłoka samicy. Takie "tygrysowato" prążkowane odwłoki mają tylko samice. Samce sa o wiele mniejsze, chudsze, w maskujących barwach. Samice zwykle zjadają samce po kopulacji albo jeszcze w jej trakcie.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Krzyżaki ogrodowe (Araneus diadematus) również opisywałam już na blogu. Fotografowałam już młode krzyżaki w ogrodzie oraz okazałe krzyżaki w nawłoci pod lasem. Tym razem piękna samica uwieczniona zastała na suchej gałązce sosny i młodym borze. Bardzo piękny wyraźny wzór i brązowo-miodowa kolorystyka.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Wesółka, Dolny Śląsk, Polska, 12 sierpnia 2023
Wesółka, Lower Silesia, Poland, taken 12 August 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000