Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi)

W Polsce skojarzono go z tygrysem, w Anglii z osą. Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) to wyjątkowo urodziwy pająk, a właściwie pajęczyca, gdyż samce (jak to u pająków bywa) ustępują partnerkom wielkością i efektownością. Tygrzyki należą do rodziny krzyżakowatych (Araneidae) i tak jak wszyscy jej przedstawiciele budują sieci łowne.

Tygrzyki w ostatnich latach bardzo zwiększyły zarówno liczebność polskiej populacji jak i swój zasięg. Na Dolnym Śląsku jest to obecnie pająk dość pospolity, można go spotkać w ogródku - na przykład w moim. Samica jest duża - głowotułów z odwłokiem mają około 15 mm ale do tego dochodzą imponujące odnóża. Ciałko samca ma zaledwie 4,5 mm, odnóża są proporcjonalnie dłuższe niż u samicy, ale i tak mały z niego kawaler i swoje życie płciowe kończy bardzo często zjedzony przez przyszłą matkę swoich dzieci. A skąd wie, że dzieci będą jego? Otóż u tygrzyków rozwinęła się ciekawa strategia rozrodcza. Jeżeli samcowi uda się uniknąć zjedzenia przed i w trakcie kopulacji, to "zatyka" narząd rozrodczy samicy, pozostawiając w nim jedną ze swoich dwóch nogogłaszczek (które służą za narządy kopulacyjne). Dzięki temu samica nie będzie już kopulowała z żadnym innym samcem. Ale i samiec nie poszaleje, bo jeżeli w ogóle przeżyje kopulację i ucieknie, to zostaje mu już tylko jedna nogogłaszczka i tym samym druga i ostatnia szansa na zapłodnienie.

To wszystko będzie się działo pod koniec lata i na początku jesieni. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się wyszukać w roślinności kokon, który zbuduje samica. Opieka nad potomstwem polega właśnie na zbudowaniu kokonu, w którym złożone zostaną jaja. Z jaj wyklują się pajączki, ale ponieważ będzie się to działo już podczas jesiennych chłodów, młode nie ruszą "w świat", tylko przezimują właśnie w tym kokonie.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi), samica, Twardogora, Dolny Śląsk, Polska, 17 sierpnia 2021
Wasp spider (Argiope bruennichi), female, Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 17 August 2021
Camera: Lumix DMC-FZ1000