Lśniak szmaragdek

Większe motyle zwykle szybciej przykuwają naszą uwagę. Tymczasem wśród gatunków nieco mniejszych są często prawdziwe piękności - o ubarwieniu, którego spodziewalibyśmy się raczej w dżungli, a nie w miejskim ogródku w Polsce.

Lśniak szmaragdek to motyl, który należy do rodziny kraśnikowatych (Zygaenidae). Jest metalicznie połyskujący. Ma niebieskozielonakwą głowę i tułów oraz podobnie ubarwione skrzydła. Populacje żyjące na nizinach są zwykle bardziej niebieskie, te żyjące na przedgórzu i w górach są bardziej zielonkawe.
Skrzydła tych motyli mają ciekawą właściwość - pokrywają je dwa typy łusek. Jedne z nich mają typową budowę, drugie są porowate. Gdy w pory wniknie woda, skrzydła wydają się mieć rdzawy kolor. Jak widać na fotografii, część porowatych łusek lśniaka zawierała wodę - dało to efekt drobnych plamek na skrzydłach.
Przednia para skrzydeł jest również obrzeżona drobnymi szaroczarnymi włoskami. Druga para skrzydeł oraz spód skrzydeł obu par nie są już tak efektowne - są szarawoczarne.

Płeć tego gatunku rozróżnić można po czułkach - u samców są one grzebykowate (widać to gołym okiem, czułki wyglądają trochę jak piórka), u samic zaledwie piłkowane. Zatem na zdjęciach poniżej widzimy samicę.

Rozpiętość skrzydeł lśniaka to od 2,5 cm do 3 cm. Dorosłe lśniaki latają od maja do sierpnia. Gąsienice żerują na szczawiu, więc być może kolejne pokolenia wychowują się w moim ogródku. W ciągu roku gatunek ten ma jedno pokolenie, zimują gąsienice.

Lśniący, mały, niebieski motyl? To lśniak szmaragdek. Łatwo zapamiętać.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Lśniak szmaragdek (Adscita statices), samica, Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska. 27 lipca 2021
Green forester (Adscita statices), female,Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 27 July 2021
Camera: Canon IXUS 220HS