To już historia... #2

W pierwszej części cyklu poznaliśmy kilka miejsc w Twardogórze, które bardzo zmieniły się przez lata. Zniknęło kino, dom młodzieży (Jugendhaus), a zabudowany niegdyś zbieg ulic Wrocławskiej i Trzebnickiej zmienił się w rozległe rondo.

Dziś kolejne miejsca w Twardogórze, o których możemy dziś powiedzieć "to już historia...". Oba były niegdyś znanymi miejscami spotkań, wspólnych biesiad, świętowania.

Browar Hübnera był najbardziej znanym browarem przedwojennej Twardogóry. Prawdopodobnie prowadzony przez co najmniej trzy pokolenia rodziny Hübnerów. Produkcja piwa pozwoliła rodzinie wznieść okazały budynek przy ulicy Wielkopolskiej (wówczas Goschützer Straße) przy wylocie ulicy Młyńskiej (wtedy Mühlstraße). Hübner's Brauerai mieścił dużą salę restauracyjną oraz pokoje hotelowe na piętrze. W budynku tradycyjnie raz do roku w czerwcu rezerowano salę na ewangelicki synod okręgu kościelnego Groß Wartenberg. Tu zjeżdżali się delegaci duchowni i świeccy, którzy obradowali i decydowali o sprawach kościoła w okręgu.

Budynek z salą i pokojami hotelowymi uległ zniszczeniu. Do dziś zachowały się jedynie ściany parteru, które przerobiono na mur otaczający posesję (zamurowano okna, całość została otynkowana). Po 1945 roku do miasteczka nie przyjechał żaden browarnik i nie wznowiono produkcji piwa. Budynki produkcyjne browaru trafiły w zarząd gminnej spółdzielni i przeznaczono je na rozlewnię wód gazowanych, która działała do końca minionego ustroju.

Dom Strzelecki (Schützenhaus) również znajdował się przy ulicy Wielkopolskiej - na terenie dzisiejszej stacji paliw. Należał do najstarszego twardogórskiego stowarzyszenia - związku strzeleckiego, który był niemieckim odpowiednikiem polskich bractw kurkowych.
Za domem strzeleckim wybudowano profesjonalną strzelnicę (jej pozostałości można odnaleźć w terenie do dziś). Pierwsze strzelania odbywały się w marcu, w dzień urodzin hrabiego Heinrich von Reichenbach-Goschütz, który był patronem stowarzyszenia. Po tym uroczystym otwarciu sezonu strzelano w każdy poniedziałek. W drugiej połowie lipca na terenie strzelnicy odbywało się co roku trwające przez trzy dni święto strzeleckie - Schützenfest. Było to jedno z najważniejszych dorocznych wydarzeń w mieście.

W budynku znajdowała się duża sala ze sceną. W latach 1926-1928 działało tu kino Lichtspiele im Schützenhaus . Prowadzili je Lehmann i Knetsch z Wrocławia. W sali mieściło się nawet 300 osób, a pokazy filmowe odbywały się 1-2 razy w tygodniu.
Poza funkcją siedziby związku strzeleckiego Schützenhaus był popularną gospodą, w której serwowano jadło i napoje, również wysokoprocentowe.