Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia)

Piękny czerwcowy dzień w Rudzie Sułowskiej - polecam każdemu. Centrum Edukacyjno-Turystyczne NATURUM po raz pierwszy odwiedziłam kilka lat temu. Jest to wspaniałe miejsce na jednodniowy wypad rodzinny, ale równie ciekawie można tu spędzić urlop, bo jest to przepiękna baza do wycieczek rowerowych, spływów kajakowych i wędrówek po Parku Krajobrazowym "Dolina Baryczy". Ciekawostka przyrodnicza z mojej wtorkowej wycieczki to kwitnąca strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia L.).


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Strzałkę wodną można zobaczyć tuż przy głównej ścieżce spacerowej, która prowadzi od Gospody 8 Ryb do pozostalych obiektów CET NATURUM - zwierzyńca, Muzeum, placu zabaw.
Jest to roślina z rodziny żabieńcowatych (Alismataceae). Na blogu był już jeden przedstawiciel tej rodziny - żabieniec babka wodna.
Strzałka wodna to gatunek, którego nazwa prawdopodobnie wiekszości Polaków "dzwoni w którymś kościele", gdyż pojawia się od zawsze w podręcznikach biologii jako przykład rośliny charakteryzującej się różnolistnością. Różnolistność (heterofilia) to zjawisko występowania u jednej rośliny lub u roślin tego samego gatunku dojrzałych liści o różnym kształcie. U strzałki wodnej jest to heterofilia indukowana, czyli wynikająca z wpływu odmiennych warunków środowiska - w tym przypadku wodnego. Roślina wytwarza taśmowate liście podwodne, liście nawodne o pływających blaszkach oraz liście nadwodne - sztywne, wzniesione, w kształcie dość ostrej strzałki.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Strzałka wodna rośnie w płytkich wodach stojących i płynących. Jest szeroko rozpowszechniona na polskich nizinach. Płytkie stawy rybne i kanały, które są tak charakterystyczne dla Doliny Baryczy, to bardzo dobre siedliska dla strzałki wodnej.

Liście strzałki wodnej są bardzo efektowne, dlatego jest to roślina, której odmiany można zakupić w centrach ogrodniczych i uprawiać w przydomowym oczku wodnym. Roślina dorasta do 1 metra wysokości. Dodatkową atrakcją są przepiękne i całkiem spore kwiaty. Strzałka wytwarza kwiaty żeńskie - mniejsze, umiejscowione niżej na pędzie, całkowicie białe, oraz męskie (widoczne na zdjęciu) - większe, wyżej na pędzie, z odrobiną barwy purpurowej poniżej pręcików.
Bardzo ciekawe są również owoce - drobne orzeszki zebrane w pomponiasty owoc zbiorowy.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Strzałka może rozmnażać się zarówno poprzez rozsiewanie tychże orzeszków, jak i wegetatywnie - przez bulwki, podobnie jak ziemniak. Strzałki posiadają kłącza zakorzenione w dnie zbiornika wodnego. Z tychże kłączy wyrastają łodygi ale również rozłogi zakończone właśnie bulwkami. Ciekawostka: bulwki te o wielkości orzecha włoskiego były kiedyś jedzoneprzez Europejczyków, a nadal są spożywane w Azji. Surowe mają posmak orzechowy, a po ugotowaniu lub upieczeniu są lekko mączyste (zawierają sporo skrobi i białka). Smak jest porównywany do gotowanego grochu lub gotowanych ziemniaków.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia L.), Ruda Sułowska, Dolny Śląsk, Polska, 11 czerwca 2024
Arrowhead (Sagittaria sagittifolia L.), Ruda Sulowska, Lower Silesia, Poland, taken 11th June 2024
Camera: Lumix DMC-FZ1000