Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica L.)

Każdy zna grążele żółte i grzybienie białe, rzęsę wodną, pałkę i trzcinę pospolitą. Od dziś każdy będzie znał jeszcze jedną - naprawdę ciekawą i mającą dużo uroku roślinę wodną. Dzięki skojarzeniu z łąkowymi imienniczkami będzie ona dość łatwa do zapamiętania.

Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica L.) to przedstawiciel rodziny żabieńcowatych (Alismataceae), więc z babką polną nie jest spokrewniony. Porasta brzegi jezior, stawów, rowów. Ma dość duże liście na długich ogonkach - tworzy bardzo foremne kępy, dlatego od jakiegoś czasu można go również nabyć do obsadzenia ogrodowego oczka wodnego. Zarówno w naturze jak i w oczku może rosnąć tuż przy brzegu, jak i już w wodzie - do 30 cm głębokości.

Kwiaty są białe, delikatne. Bardzo ciekawy efekt tworzy sam kwiatostan - jest to okazała piętrowa wiecha, wielokrotnie porozgałęziana.

Sok żabieńca babki wodnej jest trujący dla bydła i owiec, natomiast ziele i kłącza były wykorzystywane w medycynie ludowej jako środek moczopędny i przeciwbólowy. Angielska nazwa mad-dog weed wywodzi się z dawnych przekonań, że proszkiem z wysuszonego kłącza można wyleczyć wściekliznę u psów.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica L.), Goszcz, Dolny Śląsk, Polska, 6 sierpnia 2022
Common water-plantain, mad-dog weed (Lycaena virgaureae), Goszcz, Lower Silesia, Poland, taken 6 August 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000