Owady na kwiatach

Dzień był pracowity. Najpierw wywózka zbędnych rzeczy do PSZOKa, później owocna wizyta w tartaku (ziemianka musi mieć drzwi, drzwi robi się z drewna). Wypad do składu budowlanego, zakupy spożywcze. Oczekiwanie na dostawę materiałów, koszenie "wybiegu". Ciekawostka - to jest trzecie koszenie w tym roku, roślinność rodzima prawdopodobnie ze względu na skąpość opadów jakoś nie "buja". Gotowanie obiadu, kontakt z sekretariatem, bo dziś ostatni dzień składania wniosków w rekrutacji uzupełniającej - ręka na pulsie. Trochę odsapki i czas na relaks - spacer z synem, psem i aparatem. Syn łapie pokemony, ja staram się coś "ustrzelić", pies się cieszy.
Wszystkie zdjęcia z jednej łąki. Siedlisko suche, piaszczyste. Obok niewielki lasek sosnowy, po drugiej stronie drogi zbiorowisko drzew liściastych - olsze, brzozy, dęby.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Lśniak szmaragdek (Adscita statices) był już na blogu. Po raz kolejny sfotografowałam samicę. Płeć najłatwiej rozpoznać po czułkach - samce mają efektowniejsze, grzebykowate. Za to samica wyjątkowo ładna, z nieuszkodzonymi skrzydłami. Siedzi sobie na zawciągu pospolitym (Armeria maritima). W dzieciństwie umiałam "strzelać" tymi główkowatymi kwiatostanami, ale nie pamiętam jak się robiło pętlę na łodydze, żeby był taki efekt.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens), rodzina szarańczowate. Zauważyłam go, bo skakał, a wtedy widać jego skrzydła, które są lekko błękitne. Fantastyczna budowa ciała. Siedzi na kwiatach szczawiu (Rumex L.).


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

I jeszcze miesierka lucernówka (Megachile rotundata) - ciekawy gatunek dzikiej pszczoły, która jest na tyle silna, że potrafi pozyskiwać pokarm z roślin z rodziny bobowatych. Kwiaty bobowatych trzeba umieć otworzyć, więc częściej widujemy na nich ciężkie trzmiele. Miesierka też daje radę. A siedzi tym razem na przedstawicielu babkowatych, którego kwiat również jes zamknięty przez rozbudowaną dolną wargę. Nie wiem, czy pamiętacie lwie paszcze - kiedyś były to popularne rośliny ozdabiające ogody, teraz są trochę zapomniane. Gdy takie żółte troszkę drobniejsze "lwie paszcze" napotkacie na łące, to będzie to lnica pospolita (Linaria vulgaris).

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Wesółka, Dolny Śląsk, Polska, 3 sierpnia 2023
Wesółka, Lower Silesia, Poland, taken 3 August 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000