Niedziela z historią #306

Gospoda Maxa Webera i sąsiednie budnyki. Twardogóra (Festenberg), Dolny Śląsk, około roku 1900.

Fotografia umieszczona na dwupolowej pocztówce wysłanej 3 stycznia 1901 roku z Twardogóry do Schönebeck. Przedstawia zachowane do dziś budynki w południowo-wschodniej pierzei twardogóskiego rynku.

Gospoda Maxa Webera (pod Gwiazdą, zum Stern) to dziś budynek numer 20. Obok dawna apteka a także najstarszy zachowany budynek mieszkalny w Twardogórze (dziś pod adresem Ratuszowa 12). W głębi hotel, którego właścicielem był Paul Dortschi - na fotografiach z późniejszych lat już pod szyldem Deutsches Haus. Dziś jest to budynek mieszkalny przy Ratuszowej 9, na parterze któego znajdują się sklepy (a wcześniej kawiawrnia "Pod filarami").

Ciekawostką jest fakt, że parcela sąsiadująca z gospodą jest niezabudowana (lub zabudowa nie posiada zwartego charakteru - widać jedynie fragment muru). W roku 1912 w tym miejscu stanie nowy ratusz (zniszczony w 1945). Brak danych na temat tego, co znajdowało się na tym miejscu wcześniej, jednak starsze mapy i rysunki przedstawiają zabudowę tej części rynku jako całkowicie zwartą.

Charakterystyczną cechą fotografii z przełomu wieków XIX i XX jest to, że do zdjęć ustawiali się właściciele i pracownicy uwiecznianego obiektu a często również przechodnie i dzieci z okolicznych domów.

Jak widać w zestawieniu z powyższą fotografią, nieco zmienił się kształt attyki dawnej apteki.