Mazurek (Passer montanus) - wiosna 2023

Mazurki były już na blogu. Ale zdjęcie zrobione w środku lata, w gorący wieczór to zupełnie inna sytuacja niż mazurek śpiewający w świeżej kwietniowej zieleni.

Jak odróżnić mazurki od wróbli przeczytacie w artkule Mazurek (Passer montanus). Dziś po prostu podziwiamy mazurczy urok, urodę i ogólną sympatyczność.

Mazurki to ptaki synantropijne, ale chętnie mieszkają również na terenach pozamiejskich. Mogą budować gniazda w naturalnych dziuplach, ale też w szczelinach budynków, zabudowaniach gospodarskich. Chętnie korzystają z opuszczonych gniazd srok, bocianów białych, bielików czy czapli. Typowy lęg składa się z pięciu lub sześciu jaj, a lęgów w sezonie może być dwa lub trzy, bo wysiadywanie jaj trwa zaledwie 12-13 dni, a po kolejnych 15-18 dniach młodziaki są już opierzone.
Skoro mazurki są tak sprawne w rozmanażaniu, to dlaczego nie jest ich więcej? Jak wszystkie małe ptaki mają swoje życiowe problemy. Nie jest łatwo być mazurkiem. Choroby, pasożyty, drapieżniki. Mazurek żyje zazwyczaj tylko dwa lata.

Choć człowiek takiemu mazurkowi nieobcy, to jednak ptaki zachowują daleko posuniętą ostrożność. Tym bardziej cieszą udane zdjęcia śpiewającego osobnika.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Mazurek, wróbel mazurek, wróbel polny (Passer montanus), Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 27 kwietnia 2023
Eurasian tree sparrow (Passer montanus), Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 27 April 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000