Mazurek (Passer montanus)

Oto mazurek (Passer montanus), a właściwie mazurki dwa. Mazurki należą do rodziny wróbli (Passeridae) i często są mylone z wróblami (Passer domesticus), ponieważ częściowo pokrywają się siedliska obu gatunków a i ubarwienie grzbietu, brzuszka i skrzydeł jest podobne. Różnice w wyglądzie główek są jednak bardzo wyraźne. Czarna plamka na policzku - 100% mazurek.

Mazurki mają też czarne krawaciki i brązowe czapeczki. Atrybuty te dotyczą obu płci, więc trudno powiedzieć, czy na zdjęciu na krzaku siedzą chłopaki czy dziewczyny. Z wróblami sprawa byłaby oczywista - u nich ciemny krawat i przybranie głowy dotyczy tylko samców.

Mazurki są nieco mniejsze od wróbli i choć są synantropijne, to wolą siedziby ludzkie o mniejszym zagęszczeniu - wsie, osiedla domów z ogródkami, sady, parki. Wybierają również obrzeża lasów i zadrzewienia śródpolne.
Mazurków jest również mniej niż wróbli. Populacja wróbla jest około 2,5 raza większa.

Mazurki jedzą głównie nasiona, ale latem chętnie uzupełniają dietę "mięskiem" - drobnymi owadami. Para wyprowadza dwa lęgi w roku. Nigdy nie buduje otwartego gniazda, zawsze "w czymś" - w dziupli, w jakimś zakamarku stodoły czy domu, w budce lęgowej.
Bardzo przyjemne ptaki. I choć globalny trend liczebności mazurków jest spadkowy, to w Polsce chyba czują się dobrze, bo w dużych badaniach prowadzonych w latach 2007-2018 ich liczebność wzrosła o 123%(!).

I proszę nie wierzyć w kłamstwa wypisywane na Facebooku i przypisywanie niektórym ptasim sławom mazurczej przynależności - wróbel Ćwirek był wróblem, Elemelek także. Może doczekamy się jeszcze jakiegoś słynnego mazurka Arturka albo mazurka Przymurka. Literaci, scenarzyści - do klawiatur!

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Mazurek, wróbel mazurek, wróbel polny (Passer montanus), Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 25 czerwca 2022
Eurasian tree sparrow (Passer montanus), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 25 June 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000