Urazek kukurydziany (Glischrochilus quadrisignatus)

Czasem nie musisz szukać owadziego modela do sesji - model znajdzie Ciebie. Byłam na spacerze z psem, gdy nastąpiło lądowanie i taki oto uroczy chrząszczyk zechciał chwilę posiedzień na moim kciuku.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Urazek kukurydziany (Glischrochilus quadrisignatus) należy do rodziny łyszczynkowatych (Nitidulidae). Jest to chrząszcz malutki, osobniki mają zaledwie od 4 do 8 milimetrów długości. I na tych kilku milimetrach kwadratowych możeny podziwiać finezyjne szarożółte plamki, delikatną rzeźbę pancerzyka, połyski, a do tego wspaniałe buławkowate czułki.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Urazek kukurydziany pochodzi z Ameryki Północnej, ale szeroko rozpowszechnił się w Europie. Po drugiej wojnie światowej zaobserwowano go w Berlinie - prawdopodobnie trafił tam z transportami lotniczymi. W Polsce informacje o pierwszych populacjach pochodzą z lat 1989-1995. Dorosłe urazki żywią się mocno dojrzałymi lub uszkodzonymi owocami, warzywami, kukurydzą, grzybami oraz sokami drzewnymi i mogą wyrządzać szkody w uprawach rolniczych.

Dorosłe owady zimują w ukryciu pod korą drzew, w glebie, w szczątkach roślinnych. Mają sporą tolerancję na wahania wilgotności i temperatury, co sprzyja zarówno rozprzestrzenianiu jak i przeżywalności poszczególnych owadów. Wiosną owady wychodzą z kryjówek, samce zapładniają samice, po czym samice nawet przez ponad dwa miesiące składają pojedynczo lub w małych pakietach średnio około 300 jaj. Wybierają glebę przemieszaną z gnijącymi szczątkami roślin lub kompostowniki, gdyż larwy żywią się głównie rozkładającą się materią organiczną.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Picnic beetle, der Picknickkäfer to angielska i niemiecka nazwa urazka. Rzeczywiście owady te często spotkać można na terenach piknikowych - po prostu przylatują do jedzenia i napitków wydobytych z koszy. Amerykanie używają również nazwy beer bug, gdyż rzeczywiście owady czasem wpadają do puszek czy szklanek z winem i piwem. Nie są szczególnymi smakoszami alkoholi niskoprocentowych - wabi je przede wszystkim charakterystyczna woń fermentacji i liczą, że pachnie tak jakiś przejrzały (a zatem mięciutki) owoc. Przewaga polskiej nazwy jest taka, że urazek kukurydziany to konkretnie ten właśnie chrząszczyk, natomiast niemiecki der Picknickkäfer czy angielski picnic beetle to wspólna nazwa dla kilku podobnych gatunków z tej samej rodziny, które jednak nieco różnią się kształtem i kolorem plamek.

Internautów zwykle nurtuje pewne szalenie ważne pytanie. Czy urazek kukurydziany gryzie? Otóż nie - urazki nie gryzą, nie kąsają ludzi. Nie atakują w żaden sposób - są nastawione pokojowo.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Urazek kukurydziany (Glischrochilus quadrisignatus),Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 1 maja 2024
Four-spotted sap beetle - picnic beetle, beer bug, Twardogora, Lower Silesia, Poland, taken 1st May 2024
Camera: Lumix DMC-FZ1000