Ulica Ratuszowa w Twardogórze (dawna Schloßstraße)

Ulica Ratuszowa w Twardogórze jest główną ulicą miasta i stanowi zarazem jego oś kompozycyjną.

Księżna Eleonore Charlotte von Württemberg-Mömpelgard, która była właścicielką miasta w latach 1676-1712, zrobiła wiele dla jego rozwoju. Prowadząc przebudowę pałacu, wznosząc kościół i wytyczając wokół niego nowy plac, wyznaczyła kierunek zabudowy miasta. Wzrost liczby mieszkańców i rozwój cechów w tym właśnie czasie sprawiły, że architektonicznie miasto odcięło się od średniowiecznych korzeni, a stało się przykładem miasta rezydencjonalnego z bardzo konsekwentą barokową kompozycją osiową. Z pałacu właścicielki biegła szeroka, reprezentacyjna ulica do nowo wybudowanego wówczas kościoła.

Dzisiejsza Ratuszowa w wieku XIX i w pierwszym trzydziestoleciu XX wieku dzieliła się na dwie ulice. Odcinek z Rynku do kościoła nosił nazwę Kirchstraße (Kościelna), a odcinek z Rynku do bramy pałacowej – Schloßstraße (Zamkowa, Pałacowa).
W latach trzydziestych, gdy do władzy w Niemczech doszła partia NSDAP, a kanclerzem został Adolf Hitler, w wielu miastach wprowadzono nowe nazwy placów i ulic. Stało się tak również w Twardogórze. Dzisiejszy Palc Piastów z Oberring (Rynek Górny) przemianowano na Adolf Hitler Platz, a Ratuszowa stała się ulicą Horsta Wessela – zastrzelonego przez komunistę kompozytora hymnu NSDAP.

W latach 20. XX wieku ulica posiadała zwartą zabudowę, a na parterach kamienic funkcjonowało wiele sklepów i zakładów usługowych. Na fotografii powyżej widok ze skrzyżowania z dzisiejszą ulicą Poprzeczną w kiedunku bramy pałacu.

Fotografia wykonana w tym samym kierunku, z drugiej strony ulicy (przy dziesiejszej księgarni). Dziś południowo-zachodnia strona ulicy Ratuszowej to jednolita zabudowa mieszkalna – czteropiętrowe bloki. Dawniej były to niższe kamieniczki ze sklepami i usługami. Po lewej stronie fotografii zakład fryzjerski W. Plener.

Fotograf i tym razem znajdował się przy skrzyżowaniu z dzisiejszą ulicą Poprzeczną. Tym razem fotografował w kierunku Rynku i kościoła.
Na pierwszym planie drukarnia Paula Wegehaupta, który był wydawcą lokalnej gazety. "Festenberger Zeitung" ukazywała się dwa razy w tygodniu.

Duża kamienica, w której mieściła się drukarnia, prawdopodobnie w drugiej dekadzie XX wieku została znacznie przebudowana. Na parterze działał wówczas sklep odzieżowy, który posiadał piękne, szklone witryny wystawowe.
Po prawej stronie fotografii, właśnie na wysokości skrzyżowania znajdował się sklep papierniczy należący do wydawcy wielu twardogórskich pocztówek Juliusa Maliga. Julius Malig wdawał zarówno pocztówki z fotografiami miasta, jak również kolorowe pocztówki litograficzne, które dziś stanowią cenne pamiątki historii lokalnej.

Ratuszowa od Rynku do Ronda Żołnierzy Wyklętych dziś:

Po wojnie patronem ulicy został Bolesław Bierut. Po zmianie ustroju ulica otrzymała nazwę Ratuszowej i nosi ją do dziś.

Bardzo proszę o informację, czy ktoś z mieszkańców pamięta, w którym roku oficjalnie na patrona ulicy wybrano Bieruta i czy bezpośrednio po wojnie funkcjonowała jakaś inna nazwa (Bierut został prezydentem w 1947 roku).