"Twardogórzanie" na dblog. Niedziela z historią

Szanowni Państwo!

Z końcem kwietnia nastąpiło zapowiadane zamknięcie platformy blox.pl, na której dotychczas publikowany był blog "Twardogórzanie". Nie oznacza to oczywiście końca bloga ani tym bardziej cyklu "Niedziela z historią", który spotkał się z tak miłym odbiorem z Państwa strony.

Niedawno obchodziliśmy wspólnie mały jubileusz 200 "Niedziel", a dzisiejszy dzień - 05.05.2019 r. to nasze nowe otwarcie. "Twardogórzanie" działają nadal - tym razem w domenie dblog.pl.

Aby zachować pełen dostęp do wcześniejszych odcinków "Niedzieli z historią", archiwalne slajdy będą również opublikowane w domenie dblog - tym razem w odcinkach tematycznych zawierających po kilka historycznych fotografii. Te wpisy pojawiać się będą w połowie tygodnia. Nowe odcinki "Niedzieli z historią" jak zawsze w każdą niedzielę.

Niedziela z historią

Linię kolejową biegnącą przez Grabowno Wielkie zbudowano już w roku 1875. W 1910 roku natomiast otwarta została linia Grabowno Wielkie - Ostrów Wielkopolski o istotnym znaczeniu strategicznym, bo biegnąca przez granicę państw - z Królestwa Prus do ówczesnego zaboru rosyjskiego. Po zakończeniu I wojny światowej nadal była to stacja leżąca w pobliżu granicy, a linia kolejowa prowadziła na ziemie okupowanej Polski.

Na fotografii widoczne są budynki dworca z salą restauracyjną, mniejszego magazynu przy rampie dworcowej (po lewej) i dawnej nastawni (pośrodku, za wagonami), która nie przetrwała do dziś (nową nastawnię wybudowano nieco dalej od dworca).

Żołnierze Wehrmachtu opuścili wagony i wychodzą ze stacji w kierunku wschodnim.

Serdeczne podziękowania dla Pana Jacka za przekazanie tego jakże ciekawego zdjęcia.