Twardogórski rynek w dniu Święta Niepodległości

Odbyliśmy dziś całą rodzną dwa spacery na rynek. Wieczorny był niedługi, ale pełen wrażeń. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości twardogórski ratusz został oświetlony w barwy narodowe i symbol godła.

Iluminacja wygląda pięknie i przyciąga na rynek sporo mieszkańców, którzy chętnie fotografują się na tle odświętnie odmienionego ratusza.

Tak prezentuje się godło na północnej elewacji ratusza.

Okrążyliśmy gmach, który na elewacji południowej przybrał barwy narodowe.

Ratusz otaczają ponadstuletnie lipy, które w tym roku wciąż jeszcze nie zrzuciły liści.
Na pierwszym planie kula. Podczas przebudowy płyty rynku zakończonej w roku 2008, wokół ratusza pojawiły się niewielkie granitowe kule, które poza tym, że zdobią, to również odgraniczają część spacerową od miejsc parkingowych. Jest też jedna wielka kula - z herbem miasta. Kula to taki nasz lokalny pręgierz albo Kolumna Zygmunta. "Gdzie się spotkamy? Przy kuli."

I jeszcze ostatnie spojrzenie na ratusz. Wciąż pojawiają się kolejni spacerowicze.

A co działo się przed południem? Na rynku pojawiły się zabytkowe i współczesne pojazdy wojskowe, była kompania wojska, można było obejrzeć i wziąć do rąk pistolety i karabiny. Można było spróbować grochówki z kuchni polowej. W części oficjalnej były przemówienia i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową. Pogoda dopisała i na rynku pojawiło się naprawdę wielu twardogórzan.

Twardogórski ratusz, tak pięknie dziś oświetlony, znajduje się w budynku wzniesionym w 1902 roku. Pierwotnie był to gmach sądu i aresztu. Twardogóra (wtedy Festenberg) pomimo dość licznej tu ludności polskiej (niemieckie źródła podają, że było to ponad 40%, pojawia się również informacja o 47% Polaków, 47% Niemców i 6% ludności innego pochodzenia), nie znalazła się w gronie miejscowości, w których po I wojnie światowej przeprowadzono plebiscyt. Pozostała w granicach niemieckich i po dojściu do władzy NSDAP doświadczyła silnej germanizacji. Miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną 23 stycznia 1945 roku, a w maju 1945 przekazane polskim władzom. Zatem w przyszłym roku miasto świętować będzie 75. rocznicę powrotu w granice Polski.