Świerszcz polny (Gryllus campestris)

Prostoskrzydłe, prostoskrzydłe. Sfotografowałam już kiedyś ładnego pasikonikowatego o wdzięcznej nazwie podłatczyn białoplamy. Pisałam wówczas o słabej rozposnawalności rodzin i gatunków w obrębie prostoskrzydłych i częstym myleniu nazw. Przywołałam wówczas świerszcze jako przykład nazwy dość swobodnie przypinanej nie tylko prawowitym właścicielom ale również pasikonikom i konikom polnym. Dzieje się tak zapewne dlatego, że świerszcze widujemy rzadziej, a nawet jeżeli je zaobserwujemy, to niekoniecznie wpada nam na myśl, że to właśnie ten świerszczyk z wierszyków dla dzieci, dawca nazwy dla czasopisma. Dziś na spacerze miałam szczęście, bo świerszcz polny (Gryllus campestris), który migrował z jednej łąki na drugą (przemierzając chodnik) umknął dopiero po chwili i oto mam kilka zdjęć.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Do zdjęcia pozuje samiec, co można poznać po żółtej plamie u nasady skrzydeł. Świerszcz polny jest ciemno ubarwiony. Ma krępą budowę ciała, dużą głowę i bardzo długie czułki. Jest to owad spory, bo długość jego ciała (mierzona bez pokładełka i imponujących czułków) to ponad 2 centymetry.
Świerszcze polne skaczą rzadko - za to bardzo sprawnie biegają i zapewne dlatego niewprawny obserwator może uznać, że widział jakiegoś sporego chrząszcza.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

I jeszcze jedna ciekawostka związana ze słynnym "graniem" świerszczy. U wielu prostoskrzydłych narządy strydulacyjne (do "grania", "cykania") to odnóża i skrzydła pokrywowe (tegmen) i to jest chyba najpowszechniej kojarzony sposób wydawania dźwięku - pocieranie odnóżami o pokrywy. Ale świerszcze "grają" troszkę inaczej - bez użycia odnóży. Charkaterystyczny dźwięk wydobywają przez pocieranie o siebie lewej i prawej pokrywy (tych mocno żyłkowanych skrzydeł widocznych na zdjęciu).

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Świerszcz polny (Gryllus campestris), Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska,4 czerwca 2023
Field cricket (Gryllus campestris), Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 4 June 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000