Podłatczyn białoplamy

Przyroda zaskakuje nas gatunkami o iście kosmicznym wyglądzie. I wcale nie trzeba nurkować w Rowie Mariańskim, czy też eksplorować mniej znane obszary Amazonii. "Kosmita" sam wyląduje na Twoim balkonie lub wprosi się do domu. Wystarczy przyjrzeć się takiemu ananasowi z bliska, aby zauważyć finezję wzorów, kolorów, niezwykłość konstrukcji szkieletu zewnętrznego.

Owady prostoskrzydłe nie cieszą się szczególną rozpoznawalnością. Bardzo często mylone są ich nazwy. Praktycznie każdy członek rodziny pasikonikowatych bywa zamiennie określany jako konik polny, pasikonik albo nawet i świerszcz. Postarajmy się jakoś usystematyzować to towarzystwo. Jako tako kojarzony jest pasikonik zielony - duży, zgodnie z nazwą zielony, sprawny lotnik, który potrafi wlecieć do mieszkania na wyższych kondygnacjach. Świerszcz, świerszczyk - gra za kominem w dziecięcych wierszykach, jest nieduży, grubiutko-korpulentny, ciemno ubarwiony i ma dużą głowę.
No i zostaje nam cała banda koników polnych drobniejszej budowy - właściwie należałoby tak nazywać tylko przedstwicieli rodzaju Chorthippus.

W orażerii gościłam piękną samicę jednego z gatunków rodziny pasikonikowatych - zatem bliską krewną pasikonika zielonego.
Ten gatunek to podłatczyn białoplamy (Platycleis albopunctata). Podłatczyny są dość duże - sam korpus (głowa, tułów i odwłok) ma około 2 cm, a do tego dochodzą jeszcze bardzo długie czułki, nieco dłuższe od odwłoka skrzydła, u samic szablaste pokładełko no i imponujące długością skoczne odnóża trzeciej pary.
Podłatczyny mają dość zróżnicowane ubarwienie - od piaskowego, przez szare, brązowawe, bywają też osobniki zielonkawe. Jednak zawsze barwie towarzyszy swoista wzorzystość, która czyni ciało trudniejszym do wypatrzenia przez drapieżniki.
A człon nazwy 'białoplamy' wywodzi się od rzędu charakterystycznych białych plamek na skrzydłach.

Podłatczyna białoplamego spotkać można od czerwca do października w całym kraju. Preferuje tereny suche i nasłonecznione.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Podłatczyn białoplamy (Platycleis albopunctata), samica, Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska. 7 lipca 2021
Platycleis albopunctata (Platycleis albopunctata), female, Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 7 July 2021
Camera: Motorola Moto e6s