Strojnica włoska (Graphosoma italicum)

W paski? W paski jest stonka. Nie stonka, inne. Owad w paski czerwono-czarne. To nie wiem.
Kolejny owad bardzo pospolity i bardzo no name. Rodzina tarczówkowate (Pentatomidae) ma wielu bardzo atrakcyjnych wizualnie przedstawicieli. Cóż, kiedy ich nazw się nie pamięta. I znów przywołam pragmatyków Anglików. Można owada nazwać dokładnie tak, jak wygląda? Striped bug. Można.
Oczywiście po polsku nie ma na to szans i dlatego pluskwiak w paski nazywa się strojnica włoska (Graphosoma italicum).


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Pluskwiak bardzo pospolity. Teraz - na przełomie lipca i sieprnia wystarczy na spacerze wypatrywać kwitnących selerowatych (dawniej zwanych baldaszkowatymi) - marchwi, barszczu, trybuli, a i strojnice zaraz się znajdą. Nie są one szczególnie duże, raczej taka owadzia średniawka. Mają od 8 do 12 mm długości, a ciało jest dość płaskie i jak nazwa rodziny wskazuje - tarczkowate. Górna powierzchnia ciała jest cała w czerowone i czarne paski. Można policzyć czarne: na głowie dwa, na przedpleczu sześć, a na tarczce cztery. Jest jeszcze listewka brzeżna odwłoka - też w krótkie paseczki.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Nie wiem, czy na powyższym zdjęciu para szykuje się do kopulacji, czy to takie tam wędrówki z okazji mijania się na "szwedzkim stole". Zasadniczo kopulacja wygląda tak, że owady pozostają złączone narządami kopulacyjnymi na końcach odwłoków, ale oba są wtedy grzbietami w jedną stronę.
Tu mamy niespodziankę wizualną - obejrzeliśmy grzebietową stronę całą w paski. Strojnica pokazuje stronę brzuszną, a tam kropeczki - czarne na czerwonym tle.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Strojnica włoska żywi się sokami roślinnymi. Preferuje słoneczne łąki, przydroża, ale bytuje również w lasach, ogrodach, na nieużytkach. Krzykliwe barwy ostrzegają potencjalnych chętnych do konsumpcji, że coś może być nie tak - i rzeczywiście jest. Tak jak wiele pluskwiaków, strojnica również wytwarza substancje ochronne, które czynią ją wyjątkowo paskudną w smaku.
Rozmanażanie jest proste. Samice i samce odnajdują się dzięki feromonom. Następuje kopulacja, a następnie samica składa na liściach rośliny żywicielskiej nawet do 400 jaj. Z jaj wykluwają się larwy zwane nimfami, które po piątej wylince osiągają stadium dorosłe - imago. Występuje jedno pokolenie w roku. Dorosłe zimują w opadłych szczątkach roślin

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Strojnica włoska (Graphosoma italicum), Wesółka, Dolny Śląsk, Polska, 25 lipca 2023
Striped bug (minstrel bug) (Graphosoma italicum), Wesółka, Lower Silesia, Poland, taken 25 July 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000