Pudełko z papieru. Jak zapakować upominki na Dzień Ojca

Jak zrobić pudełko z papieru? Zadanie jest bardzo proste, rozwiązań papieroplastycznych kilka.
Bardzo szybko (i bez kleju) składa się pudełeczka origami, ale ze względu na to, że papier użyty jest tam złożony podwójnie, potrzebny jest bardzo duży arkusz, aby uzyskać średniej wielkości pudełko.

Dziś chciałam, aby pudełko pomieściło trochę więcej ulubionych cukierków mojego taty, dlatego wybrałam inne rozwiązanie. Czarne pudełko na czarne cukierki. Tak - sympatia do koloru najwyraźniej jest rodzinna.

Potrzebne będą dwa prostokąty sztywnego papieru (tekturki, tapety, cienkiego katonu - tu zastrzegam, że karton trzeba nacinać i jest dość trudny do równego łamania krawędzi), linijka, ołówek, nożyczki i klej.

Dysponowałam kawałkiem tapety, z którego wycięłam dwa kwadraty: pierwszy o boku 26,5 cm (górna część pudełka), drugi 26 cm (część dolna).
Zasadę różnicy 0,5 cm stosujemy dla każdego rozmiaru pudełek, również niekwadratowych.

Gdy mamy już gotowe prostokąty, odmierzamy i odrysowujemy na nich marginesy o takiej szerokości, jaką wysokość pudełka chcemy uzyskać. U mnie 4 cm. Marginesy rysujemy wzdłuż czterech krawędzi. W narożach, gdzie linie się przetną i powstanie mały kwadacik, dorysowujemy mu przekątną biegnącą od rogu arkusza do wspomnianego miejsca przecięcia linii.
Papier składamy do środka wzdłuż linii marginesów i rozcinamy wzdłuż narysowanych krótkich przekątnych.

Unosimy powstałe boki, a wolne trójkąciki powstałe z przecięcia naroży, przyklejamy do boków pudełka. Kleić można klejem na gorąco lub zwykłym klejem do papieru.

Moje gotowe pudełko ma wymiary 18 cm x 18 cm x 4 cm. Zatem jego objętość to niespełna 1,3 dm3, a cukierków Kopalnioków mieści 25 dekagramów. Jeżeli chcemy zapakować cięższy prezent, dno pudełka warto wzmocnić dodatkowym prostokątem tekturki.

Pudełeczko podnieś wieczko!
Cukierkowe pozdrowienia dla wszystkich Steemowych Ojców. :)