Pogońcowate. Wałęsak zwyczajny (Pardosa amentata)

W tak upalne czerwcowe dni i wieczory na fotosesję chętne są tylko pająki. Dziś trafiła mi się naprawdę piękna samiczka wałęsaka zwyczajnego. Zgodnie z polską nazwą wałęsała się po polnej drodze.

Wałęsak zwyczajny to gatunek z rodziny pogońcowatych (Lycosidae). Jest to pająk pospolity, ruchliwy, aktywnie polujący. Nie buduje sieci, więc nadrabia szybkością i zwinnością. Lubi miejsca trawiaste, ale częściej zauważymy go na otwartych przestrzeniach, bo i takie przemierza.

Cechą wszystkich pogońcowatych jest aktywne polowanie (nie budują sieci). Angielska nazwa tej rodziny - wolf spiders jest lepszym tłumaczeniem łacińskiego Lycosidae, które wywodzie się od greckiego słowa λύκος (lúkos) czyli właśnie wilk. Wszystkie pogońcowate mają doskonały wzrok. Posiadają osiem oczu, w tym dwa wyraźnie większe od pozostałej szóstki. I wreszcie najbardziej rzucająca się w oczy na poniższym zdjęciu cecha pogońcowatych - otóż samice tych pająków przędą kokon, w którym umieszczają jaja. Jedwabisty kokon pozostaje przymocowany do gruczołów przędnych na końcu odwłoka. Wprawdzie samica w tym czasie musi przemieszczać się unosząc odwłok bardzo wysoko (aby nie szurać kokonem po podłożu), ale nie sprawia jej to większego problemu - nadal może szybko uciekać przed niebezpieczeństwem i efektywnie polować.
Ale najlepsze dopiero przed nami. Gdy młode pająki wyklują się z jaj, wdrapią się na odwłok matki i będą przez nią noszone jeszcze przez kilka tygodni - aż podrosną i będą sobie w stanie poradzić same. Pogońcowate to jedyna rodzina pająków, u których występuje ten rodzaj opieki nad młodymi. Mam ogromną nadzieję, że uda mi się kiedyś zrobić takie "rodzinne" zdjęcie samicy z młodymi.

Zdjęcie udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Wałęsak zwyczajny (Pardosa amentata), samica, Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 25 czerwca 2022
Wolf spider (Pardosa amentata), female, Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 25 June 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000