Oranżeria pałacu w Goszczu
Częścią goszczańskiego kompleksu pałacowego należącego do rodu von Reichenbach-Goschütz był okazała oranżeria. Z zachowanych forografii z początku XX wieku można wnioskować, że uprawiano w niej egzotyczne rośliny. Drzewka i krzewy te zasadzone w dużych donicach latem zdobiły pałacowe ogrody. Nie zachowały się spisy gatunków, ale z inwentarzy innych pałaców posiadających oranżerie wiemy, że popularne były wówczas oleandry, drzewka pomarańczowe, cytryny, jaśminy, wawrzyny, figowce i migdałowce.
Grafika własna przygotowana na bazie przedwojennej fotografii.
Oranżeria zbudowana została przed rokiem 1749 i podobnie jak ewangelicki kościół dworski przetrwała pożar pierwszego pałacu Reichenbachów. Wzniesiona została w stylu barokowym prawdopodobnie przez budowniczych włoskich. Tak jak cały kompleks pałacowy zbudowana była z cegły.
Jak duży był to budynek łatwo uświadomić sobie zestawiając jego metraż i kubaturę ze współczesnym domem jednorodzinnym. 132 m² i 680 m³ ma przeciętny dom jednorodzinny. Oranżeria pałacu w Goszczu miała powirzchnię 410 m² i kubaturę 3280 m³. W bardzo wysokich wnętrzach poza roślinami umieszczono liczne dekoracje, z których najokazalszą była fontanna z Herkulesem.
W budynku znajdowały się trzy główne pomieszczenia i dodatkowo w części łączącej budynek z kościołem dworskim cztery mniejsze.
Orażneria ze względu na zły stan techniczny została rozebrana w roku 1965 lub 1966 – w czasach, gdy gospodarzem obiektu było Państwowe Gospodarstwo Rolne. Na terenie przypałacowym do dziś wyraźnie widoczny jest zarys fundamentów budynku oraz pozostałości centralnie umieszczonej fontanny-studni. Rzeźba Herkulesa walczącego z hydrą lernejską pochodząca z warsztatu mistrza Georga Leonharda (Leonarda) Webera ze Świdnicy przeniesiona została do Twardogóry.
Comments