Niedziela z historią #304

Goszcz, początek XX wieku. Fotografia przedstawiająca widok na kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Katholische St.-Marien-Pfarrkirche). W tamtych czasach hełm wieży kościoła był niższy niż obecnie.
Na pierwszym planie duży staw, który istniał w centrum miejscowości już około 1750 roku. Obecnie w obniżeniu po dawnym stawisku nie ma wody, niecka jest częściowo porośnięta sporymi już drzewami.

Na grafice z XVIII wieku widać właśnie ten staw oraz otoczony specjalnymi kanałami ogród, który dostarczał warzyw i owoców na pański stół.

Staw spiętrzał wody Prądni. Na pocztówce litograficznej z 1899 roku widać, że służył również rekreacji - pływają po nim łódki. Staw ten nazwany jest tutaj See - jezioro. Znajdujący się w pobliżu staw w parku pałacowym jest podpisywanu jako Schlossteich

Reichenbachowie unowocześniali swój majątek. Pałacowe ogrodnictwo z czasem zyskało zabudowania mieszalne i gospodarcze oraz szklarnie.
Po prawej zdjęcie z kolorowanej pocztówki z lat 20. XX wieku - wykonane z wieży kościoła ewangelickiego, na pierwszym planie istniejące do dziś budynki (Rynek 24 i 26-28), a dalej zabudowania gospodarcze, staw i ogrodnictwo pałacowe.