Niedziela z historią #300

Heinrich Raphael von Reichenbach-Goschütz. Urodzony w Berlinie 20.03.1865, zmarł w Lipsku 27.10.1946 roku.

HistoriaKL.jpg

Heinrich Raphael, piąty dziedzic majątku Goszcz był wnukiem Heinricha IV (Heinrich Gustav Gottlob von Reichenbach-Goschütz). Tylko jedno dziecko Heinricha IV i Adelheid Constanze de domo von Schlippenbach osiągnęło wiek dojrzały – był to syn Bogdan Wilhelm Heinrich Ernst, który miał odziedziczyć rodzinny majątek. Byłby to pierwszy dziedzic Goszcza o imieniu innym niż Heinrich, jednak los chciał inaczej.

Bogdan Wilhelm Heinrich Ernst, Graf von Reichenbach-Goschütz przyszedł na świat w Goszczu 10.03.1827 roku. Jego ojciec Heinrich IV miał wtedy 26 lat. Gdy Bogdan wkroczył w pełnoletniość, jego ojciec był w sile wieku i cieszył się dobrym zdrowiem, zatem Bogdan skoncentrował się na własnej karierze i podjął pracę w ministerstwie spraw zagranicznych Prus. Ożenił się dopiero w 1863 roku (gdy miał 36 lat). Jego żoną została dwudziestotrzyletnia Adelheid von Gerlach. Dwa lata później przyszedł na świat ich jedyny syn Heinrich Raphael.
W 1866 roku Bogdan został konsulem i objął placówkę w Turcji – w Smyrnie (dziś Izmir). Tam zmarł w wieku zaledwie 40 lat (09.04.1867).

Heinrich Raphael rodzinny majątek odziedziczył w wieku zaledwie 4 lat. Wraz z matką przyjechał do Goszcza. Majątek pomimo małoletniości dziedzica był zarządzany sprawnie. Gdy Heinrich Raphael dorósł, podjął studia prawnicze w Berlinie i Getyndze, w późniejszych latach był również aktywny politycznie - poza dziedzicznym miejscem w Pruskiej Izbie Panów oraz tytułem generalnego naczelnika poczty, był również przewodniczącym sejmu ziemstwa wrocławsko-brzeskiego, zasiadał w komitecie wojewódzkim i sejmiku prowincjonalnym.

W latach 1886-1888 prowadzone były prace przy modernizacji pałacu według planów Karla Schmidta. Zatrudniony architekt był już znanym budowniczym – wcześniej projektował budynki wrocławskiego zoo, zabudowę Wzgórza Partyzantów i pałac Leipzigera, realizował rozbudowę Opery Wrocławskiej. Pałac zyskał portyk, loggię z widokiem na park oraz nowe lukarny w dachach pałacu i budynków łącznikowych. W tym czasie park ponownie powiększono, wytyczono nowe drogi, zasadzono aleję lipowo-wiązową. Projekt oparty był na koncepcji Alexandra Pope'a – angielskiego poety, który propagował nowe koncepcje ogrodów zgodnych z naturą, będących miejscem kontemplacji i romantycznych uniesień. W 1886 roku zbudowane zostało również mauzoleum Reichenbachów na cmentarzu ewangelickim. Prostokątny, wysoki budynek zaprojektowano w stylu neoklasycystycznym. Aby fasada nawiązywała do budynków kompleksu pałacowego, przyozdobił ją neobarokowy portal z herbem rodu.

Żoną Heinricha Raphaela została w 1894 roku Erica Anna Wilhelmina zu Dohna-Schlodien – potomkini Dohnów, właścicieli Goszcza w XVII wieku. Heinrich Raphael miał wówczas 29 lat, Erica Anna 23 lata. Małżonkowie mieli czterech synów i córkę. Kolejno na świat przyszli: Heinrich (1895), Fabian Heinrich (1896), Conrad Heinrich Christoph (1827), Christoph-Heinrich (1900) i Ebba Adelheid Helene (1902). Rodzinę silnie dotknęła pierwsza wojna światowa – w 1918 roku najstarszy i trzeci z synów zginęli na froncie we Francji, drugi syn powrócił do domu ale zmarł w tym samym roku w wyniku odniesionych ran. Trzej młodzi Reichenbachowie pochowani są na cmentarzu ewangelickim w Goszczu.

Czwarty z synów – Christoph Heinrich był zbyt młody, aby trafić na front. To on miał w późniejszych latach odziedziczyć rodowy majątek. Ożenił się z Marie-Luise von Schuckmann. W 1928 roku przyszedł na świat ich syn Heinrich, a później jeszcze troje dzieci - Konrad, Gabriele Erica i Christoph.

II wojna światowa zmieniła granice państw. Ostateczny kształt zespołu pałacowego, który Reichenbachowie opuścili wiosną 1945 roku to kilkanaście budynków i 21-hektarowy park. Pałac zajęła wkrótce Armia Czerwona, następnie został znacjonalizowany, później podlegał Inspektortowi Oświaty w Sycowie, a ostatecznie stał się własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Większość budynków przeznaczono na mieszkania dla pracowników, w części zlokalizowano magazyny i warsztaty.

Heinrich Raphael i jego żona Erica Anna zmarli w 1947 roku w Lipsku. Christoph Heinrich i Marie-Luise zmarli w latach dziewięćdziesiątych w Malente (Szlezwik-Holsztyn).

Heinrich ożenił się w 1957 roku z Helene Armgard Knigge (odwiedziła Twardogórę i Goszcz w 2017 roku). Doczekali się piątki dzieci. Heinrich Graf von Reichenbach-Goschütz był profesorem gleboznawstwa na Uniwersytecie w Hanowerze. Zmarł 11.02.2017 roku.

Dzieci państwa Reichenbachów to Heinrich, Fabian, Anna Helene, Albrecht i Johann.