Niedziela z historią #298

Heinrich II Gustav Gottlob, Graf von Reichenbach-Goschütz i jego żona Charlotte Auguste von Schwarzburg-Sondershausen.

Po śmierci Heinricha Leopolda rodowy majątek odziedziczył najstarszy z jego synów - Heinrich II Gustav Gottlob urodzony w Goszczu 26.11.1731 roku. Był już wtedy dojrzałym mężczyzną, miał 44 lata, drugą żonę i liczne potomstwo. Kontynuował odbudowę i rozbudowę kompleksu pałacowego po pożarze, który miał miejsce w 1774 roku.

To Heinrich II zadecydował o całkowitym oddzieleniu folwarku od rezydencji (folwark i ogrodnictwo pałacowe przeniesiono w inne części Goszcza). W pierwszych pięciu latach jego zarządzania majątkiem ukończone zostały wszystkie budynki okalające dziedziniec pałacowy. Rezydencja nabrała wówczas barokowego charakteru entre cour et jardin (fr. między dziedzińcem a ogrodem), w którym główny budynek pałacu zwany corps de logis leży pomiędzy dziedzińcem honorowym a ogrodem znajdującym się w głębi założenia. Był to plan wzorowany na pałacach francuskich z czasów Ludwika XIV – Wersalu i Vaux-le-Vicomte, tak zbudowano również pałac Saski oraz pałac w Wilanowie. Dziedziniec otoczyły domy gościnne, domy służby, stajnia koni wyjazdowych, ujeżdżalnia i okazała wozownia z główną bramą wjazdową w osi kompozycji pałacowej. W tym czasie po raz pierwszy nasadzono szpalery lipowe na dziedzińcu, powstał wówczas także nieistniejący już ogród w stylu francuskim otoczony alejami grabowymi za głównym korpusem pałacu.

Charlotte Auguste von Schwarzburg-Sondershausen była pierwszą żoną Heinricha II. Było to małżeństwo bardzo korzystne dla Reichenbachów, ponieważ Charlotte-Auguste pochodziła z rodziny książęcej. Ślub odbył się w 1754 roku - pan młody miał 23 lata, a panna młoda 22. Już w nastepnym roku przyszła na świat ich córka Sophie Amalie Henriette (wydana 15 lat później za mąż za własnego wuja, młodszego brata Heinricha II - Heinricha Leopolda II), a w kolejnych latach, prawie co roku na świat przychodziły kolejne dzieci. Przez 20 lat małżeństwa Charlotte Auguste urodziła ich szesnaścioro - osiem córek i ośmiu synów. Zmarła kilkanaście dni po ostatnim porodzie. Śmiertelność dzieci była wówczas bardzo wysoka. Tylko siedmioro dożyło wieku dorosłego, a przyszłym dziedzicem majątku został później urodzony jako jedenasty Heinrich Leopold Gottlob.

Charlotte Auguste zmarła 11.06.1774 roku. Heinrich II, gdy minęła żałoba po żonie i kolejna po jego zmarłym w 1775 roku ojcu, ożenił się ponownie, tym razem z pochodzącą z rodziny hrabiowskiej Karoline Antonie Luise von Schönburg-Rochsburg. Ślub odbył się w Rochsburgu (Saksonia) 28.05.1776 roku. Wdowiec Heinrich II miał wówczas 45 lat, panna młoda lat 23.
Z tego małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci - dwóch synów i trzy córki. Tylko dwoje dożyło wieku dorosłego.

Karoline przeżyła swojego męża. Heinrich II zmarł w Goszczu 11.03.1790 roku. Dziedzicem majątku został dwudziestodwuletni Heinrich Leopold Gottlob (wówczas jeszcze kawaler), a hrabina wdowa w późniejszych latach zamieszkała w pałacu w Twardogórze, gdzie zmarła 15.06.1818 roku.