Niedziela z historią #285

Uczniowie szkoły podstawowej w Goszczu na tle budynku. Fotografia wykonana w latach siedemdziesiątych.

Budynek dzisiejszej Szkoły Podstawowej w Goszczu powstał przed I wojną światową na potrzeby szkoły ewangelickiej. W Goszczu działała wówczas również szkoła katolicka (budynek stał obok kościoła katolickiego).

Budynek szkoły był na ówczesne czasy nowoczesny - posiadał centralne ogrzewanie i doprowadzoną wodę. Zaprojektowano w nim trzy duże sale lekcyjne i mieszkania dla nauczycieli. Choć sale lekcyje były trzy, to szkoła ewangelicka była czteroklasowa. Brak informacji o tym, czy uczniowie przychodzili do szkoły na zmiany, czy byli łączeni pomiędzy rocznikami.

4 września 1945 roku w budynku rozpoczęła działalność Publiczna Szkoła Powszechna, którą kierował pan Kazimierz Tabaka. Od września 1949 roku szkoła działała jako siedmioklasowa. Wraz z kolejnymi reformami oświaty szkoła była kolejno ośmioklasowa, sześcioletnia i ponownie ośmioletnia.

Mieszkania i poddasze z czasem adaptowano na kolejne sale lekcyjne, zmienił sie również wygląd budynku od strony dziedzińca. Pierwszą rozbudowę ukończono w 1990 roku, a w 2002 oddany został do użytku blok sportowy i łącznik z budynkiem szkoły.