Niedziela z historią #281

Olszówka - Olschofke - na pocztówce litograficznej wysłanej w 1908 roku (data stempla pocztowego).

Pocztówka została wydana dość daleko od miejsca, które przedstawia. Jak głosi napis, wydawcą była firma Ansichtskarten-Industrie Fr. Riegnera z miejscowości Oberstephansdorf - dziś Szczepanów w powiecie średzkim (później działająca jako Franz Riegner, Postkartenfabrik Oberstephansdorf).

Na litografiach przedstawiono gospodę (Gasthaus), szkołę (Schule), sklep (Klosa's Warenhandlung) oraz niski i długi budynek podpisany jako Schloss - pałac, ale tutaj raczej w znaczeniu dworu, dworku.
Olszówka została włączona do majątku rodu Reichenbach-Goschütz już w 1728 roku i przez lata była częścią wolnego państa stanowego i goszczańskiego majoratu. Najokazalszy budynek dworski zatem należał najprawdopodobniej właśnie do rodziny Reichenbach-Goschütz.

W latach trzydziestych władze niemieckie zadecydowały o zastąpieniu polsko brzmiących nazw miejscowości nowymi nazwami niemieckimi. Miescowość przemianowano wówczas na Erlengrund, co znaczeniowo odpowiadało nazwie polskiej. Erlen to po niemiecku olchy, olszyny.

Olszówka na mapie z 1887 roku.

Wiatrak i stawy w Olszówce opisane zostały w Niedzieli z historią #250.