Niedziela z historią #242

Bazylika Mniejsza Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Twardogórze została wzniesiona po pożarze wcześniejszego, XVII-wiecznego, drewnianego kościoła. Ewangelicki kościół zum Kripplein Christi, czyli u Żłóbka Chrystusowego stojący w tym samym miejscu ufundowała księżna Eleonore Charlotte. Pełnił on funkcję kościoła parafialnego oraz ucieczkowego dla ewangelików z innych księstw, gdzie rzymskokatolicki władca nie pozwalał na utworzenie parafii. Pożar, który strawił kościół drewniany miał miejsce w 1873 roku, a budowę nowego, tym razem ceglanego kościoła, ukończono w 1876.
Po wojnie, gdy większość ewangelików została przesiedlona w nowe granice Niemiec, a do Twardogóry przybyli Polacy z utraconych ziem na wschodzie, kościół przystosowano do potrzeb parafii rzymskokatolickiej.

Kościół zaprojektował Karl Johann Bogislaw Lüdecke – uznany architekt wrocławski. Rysunki szczegółowe i szkice do projektu zachowały się – znajdują się w zbiorach berlińskiego Muzeum Architektury.
Więcej informacji we wpisie Neogotycki zabytek i jego twórca.

Fotografia przedstawiająca kościół według umieszczonego w albumie opisu, została wykonana 20 lipca 1895 roku. Jest to zatem na dzień dzisiejszy najstarsze znany zdjęcie świątyni.
Fotografię wykonano z miejsca dzisiejszego zbiegu ulic Sienkiewicza i Żeromskiego z placem Piastów.