Niedziela z historią #235

Przez wiele lat dom kultury w Twardogórze miał swoją siedzibę przy Placu Piastów. Po pożarze, który wybuchł 23 lutego 1983 roku, właściwie nigdy nie powrócił do pełnej wcześniejszej działalności.
Na miejscu spalonego przedwojennego budynku wzniesiono nowy z lokalami mieszkalnymi i handlowymi. Jest to dzisiejszy budynek numer 20 (na parterze obecnie działają Delikatesy Centrum, wcześniej sklep Eko).

Projekt nowego domu kultury w Twardogórze był opracowywany już w latach sześćdziesiątych. Z roku 1967 zachowała się dokumentacja badań geologiczno-inżynierskich wykonanych przez Przedsiębiorstwo Hydrogeologiczne we Wrocławiu na potrzeby tego właśnie projektu.
Duży budynek w stanie surowym został wzniesiony w kolejnych latach na dużej działce pomiędzy ulicami Krótką, Toruńską i Gdańską. Niestety nie został nigdy ukończony. W roku 1987 rada miejska zdecydowała o przeniesieniu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury do budynku przy SKR w Moszycach (dzisiejsza świetlica środowiskowa w Moszycach). W wyniku późniejszych restrukturyzacji i przemian ustrojowych jednostka o takiej nazwie została zlikwidowana, a budynek przy ulicy Krótkiej znalazł nowego właściciela i z czasem został przekształcony w centrum handlowe.

Na poniższej fotografii dawny dom kultury jest tłem dla procesji (prawdopodobnie z okazji Bożego Ciała - przez wiele lat wszystkie cztery ołtarze wznoszono na Placu Piastów). W dalszej perspektywie widocznie są kamieniczki numer 21 i 22 - zachowane w niezmienionym kształcie do dziś.

Fotografie nadesłała czytelniczka bloga. Serdecznie dziękujemy!