Niedziela z historią #218

Pałac w Goszczu (gmina Twardogóra, województwo dolnośląskie) na przedwojennej pocztówce.

W latach 1886-1888 prowadzone były duże prace modernizacyjne goszczańskiego pałacu według planów Karla Schmidta – znanego architekta wrocławskiego, absolwenta Akademii Budownictwa w Berlinie. Schmidt wcześniej zaprojektował budynki wrocławskiego zoo, zabudowę Wzgórza Partyzantów i pałac Leipzigera, zrealizował rozbudowę Opery Wrocławskiej. Pałac rodu Reichenbach-Goschütz zyskał portyk, altanę z widokiem na park oraz nowe lukarny w dachach głównego skrzydła i budynków łącznikowych.
Prawdopodobnie przy okazji tej właśnie przebudowy, wykonanej na zlecenie hrabiego Heinricha Raphaela ściany pałacu przemalowane zostały w kolorach ugru i żółci, a zdobienia pozostawiono w kolorze białym.

W tym czasie powiększono również park, wytyczono nowe drogi, zasadzono aleję lipowo-wiązową. Projekt parku w stylu angielskim oparty był na koncepcji Alexandra Pope'a – angielskiego poety, który propagował nowe koncepcje ogrodów zgodnych z naturą, będących miejscem kontemplacji i romantycznych uniesień. W 1886 roku zbudowano zostało również mauzoleum Reichenbachów na cmentarzu ewangelickim.

W dwudziestym wieku również dokonano kilku zmian w wyglądzie pałacu. Altana ogrodowa została powiększona – dotychczasowa jej forma na planie prostokąta z jednym filarem wspierającym balkon, znacznie ograniczała widok na staw i park. Prostokątna altana pojawia się na pocztówkach z 1906 i 1910 roku. Na prezentowanej dziś późniejszej pocztówce widoczna jest nowa altana, której kształt pozwalał kontemplować widok przez szerokie wyjście do pałacowego ogrodu i parku.
Balkon nad altaną przed przebudową posiadał masywną, kamienną balustradę. Po przebudowie zamontowano znacznie delikatniejsze w formie balustrady kure – zarówno na balkonie, jak i przy schodach prowadzących do ogrodu z centralnej części głównego skrzydła.

Na fotografii widać również część nieistniejącego dziś budynku łączącego pałac z oranżerią, oraz dach i wieżę pałacowego kościoła ewangelickiego.