Niebieskie przydrożne kwiaty - czerwcowe obserwacje przyrodnicze

Czerwcowe spacery to doskonała okazja, aby poobserwować przyrodę. Wcale nie trzeba wędrować daleko czy jeździć do parków narodowych, aby móc podziwiać naprawdę wyjątkowe i bardzo atrakcyjne wizualnie gatunki roślin. Dziś nauczymy się rozpoznawać i nazywać trzy gatunki o niebieskich kwiatach, które często napotkamy jeszcze zanim wyjdziemy z osiedla, gdyż porastają przydroża i nieużyki, łąki, a często nawet podwórka.

Jasieniec piaskowy

Jasieniec piaskowy (Jasione montana L.) to roślina bardzo pospolita. Porasta piaszczyste przydroża, suche łąki. Zazwyczaj rośnie w niewielkich skupiskach. Obserwator dostrzega zwykle wzniesione łodyżki i kwiaty, gdyż listki i rozgałęzione pędy znajdują się blisko ziemi, wśród innej roślinności. Kwiaty są jasnoniebieskie, delikatne.
Ciekawostka - jasieniec piaskowy należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), co rzeczywiście zauważymy przyglądając się kwiatom z bliska. Jednak na pierwszy rzut oka skojarzenie "rodzinne" można mieć odmienne, gdyż kwiaty są zebrane w główki. Z bliska widać kolejność rozkwitania pojedynczych kwiatów - najpierw te znajdujące się na obwodzie główki, później te znajdujące się coraz bliżej jej środka.
Kwiaty przyciągają bardzo wiele gatunków owadów. Są owadopylne, w zamian za wizytę oferują nektar. Płatki kwiatów bardzo intensywnie odbijają promieniowanie UV, co czyni je wyjątkowo dobrze widocznymi dla owadów, dla których to spektrum jest widzialne.

Farbownik lekarski

Farbownik lekarski (Anchusa officinalis L.) znany jest również jako wołowe ziele. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae Juss.). Jest to gatunek synantropijny - towarzyszący siedzibom ludzkim. Można go napotkać przy drogach, na rumowiskach, a nawet w różnych szczelinach betonowych czy asfaltowych podłoży.
Liście i łodygi farbownika są szorstko owłosione. Łodygi są wzniesione - zwykle na około pół metra, ale trafiają się również rośliny okazalsze, sięgające nawet 90 cm. Kwiaty są drobne, zmieniające odcień w czasie kwitnienia - początkowo fioletowe z większą dozą czerwieni, z czasem coraz bardziej filetowoniebieskie. Na jednej roślinie zauważyć można kwiaty już przekwitłe, w pełnym rozkwicie oraz zamknięte jeszcze pąki.
Farbowiec lekarski w medycynie ludowej stosowany był jako ziele o szerokim spektrum działania, najczęściej w stanach zapalnych. Jest rośliną miododajną.

Żmijowiec zwyczajny

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) również należy do rodziny ogóreczkowatych. Nazwa wywodzi się od słupka przypominającego wysunięty język żmii oraz przekonań medycyny ludowej, że pomaga na ukąszenia żmij. Jest to roślina lecznicza, jednak udowodniono jedynie działanie wyciszajace układ nerwowy, przeciwkaszlowe i przeciwbólowe - w razie ukąszenia żmii zdecydowanie należy udać się do lekarza celem przyjęcia antytoksyny.
Wystarczy tych nieprzyjemnych informacji. Żmijowiec to roślina o bardzo pięknych kwiatach, miododajna, synantropijna. Często jest jednym z pierwszych kolonizatorów skarp nowo wybudowanych dróg, nasypów kolejowe. Jest rośliną dwuletnią. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu dobrze znosi susze i może rosnąć na różnych rumowiskach i w szczelinach. Łodyga dorasta nawet do 1 metra, jest pokryta dwoma rodzajami włosków oraz czerwono kropkowana, liście są szorstkie i również owłosione.

Koniecznie sprawdźcie podczas spacerów, czy i u Was zakwitły już jasieńce, farbowniki i żmijowce. Piękne niebieskie kwiaty przykuwają wzrok.