Muchomor czerwony (Amanita muscaria)

W tym roku grzyby wytwarzają owocniki jak szalone. Niestety po zalewie mediów społecznościowych zdjęciami imponujących zbiorów, w lasach pojawili się również grzybiarze, którzy chyba pierwszy raz w życiu udali się na grzybobranie. Choć może wjeżdżanie busem tak głęboko w las wiąże się również z próbą chrustobrania? Nie wiem.
Ofiarą takich niedzielnych zbieraczy padły przede wszystkim grzyby niejadalne i trujące. Kiepska znajomość gatunków kończy się zazwyczaj sprawdzaniem "co grzyb ma pod kapeluszem", bo obiegowa opinia jest taka, że "trujaki" mają blaszki, a "jadaki" rureczki. Oczywiście nie jest to prawda. Sporo gatunków jadalnych ma hymenofor blaszkowaty - czubajka kania, pieczarka łąkowa, mleczaj rydz, pieprznik jadalny - kurka czy opieńka miodowa. Wśród gatunków z hymenoforem rurkowatym nie ma wprawdzie grzybów śmiertelnie toksycznych, ale borowik szatański czy borowik ponury mogą wywołać bardzo nieprzyjemne sensacje żołądkowo-jelitowe i ogólne podrażnienia przewodu pokarmowego.

O ile mniej charakterystyczne grzyby mogą wywołać wątpliwości i konieczność bliższego przyjrzenia się, to doprawdy nie rozumiem przewracania muchomorów czerwonych. Na szczęście nie ma takiego grzybiarza, który by wyzbierał (lub poprzewracał) wszystkie grzyby w lesie, więc znalazłam kilka ładnych młodych muchomorków do sfotografowania.

Muchomor czerwony (Amanita muscaria (L.) Lam.) to grzyb wywołujący wymioty ale i halucynacje. Muchomory te jadali w celach rytualnych syberyjscy szamani - dla odpowiedniego efektu oczywiście na surowo. Ale są również informacje o spożyciu "bez dodatkowych atrakcji" - w Polsce i w Rosji w czasach głodu zbierano i jedzono muchomory czerwone. Przygotowywano je do spożycia poprzez dwukrotne obgotowywanie i wylewania za każdym razem użytej wody.

Nazwa wywodzi się oczywiście od praktycznego zastosowania kapeluszy, które wyłożone w domach powodowały padanie much. To padanie jest de facto odurzeniem owada trwającym do trzech dni, więc wiadomo, że każda gospodyni w tym czasie nieruchome muchy wymiecie z chałupy.

I jeszcze ciekawostka. Muchomor czerwony bardzo mocno kojarzy mi się z wizualnymi perełkami wśród gier komputerowych, bo Amanita Design to czeskie studio deweloperskie, które wyprodukowało takie cuda jak Samorost, Machinarium, Chuchel czy Botanicula.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Muchomor czerwony (Amanita muscaria (L.) Lam.), Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 20 września 2022
Fly agaric, fly amanita (Amanita muscaria (L.) Lam.), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 20 September 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000