Moje najlepsze zdjęcie 2022

Moje nalepsze zdjęcie 2022 / My Best Shot 2022

W ubiegłym roku stworzyłam nową świecką tradycję. Przegląd fotografii i subiektywny wybór mojego ulubionego zdjęcia. Mój ubiegłoroczny wybór to modraszek wieszczek przeglądający się w kropli wody. W tym roku miałam trochę trudniej. Nie powstało zdjęcie, które byłoby jakoś szczególnie wyróżniające się przyrodniczo ani technicznie. Jeżeli miałabym podsumować krótko zawartość przeglądanych folderów, to proszę bardzo: pająki, grzyby, wyciecza do Pragi, kwiatki ze spacerów z psem. :)

Biologia zawsze w serduszku. Tego nie przebiją cuda architektury, atrakcje turystyczne czy widoczki. Moje najlepsze zdjęcie 2022 przedstawia hubę. Hubę, hubę - kto tak mówi "hubę"? To równie precyzyjne określenie co "ptaszek" albo "motylek".
Zdjęcie przedstawia przepiękne owocniki wrośniaka różnobarwnego - grzyba z rodziny żagwiowatych.

Wrośniaki mają bardzo ciekawie ubarwione owocniki. Rosną na martwym drewnie i zależnie od kształtu porastanych pni ich zbiorowiska przyjmować mogą bardzo efektowne kształty i ułożenia - dachówkowate, piętrowe, czy też przypominające układ płatków róż.
Angielska nazwa oczywiście jest przyjemniejsza dla ucha i pamięci, bo grzyb ten nazywa się tam po prostu indyczy ogon. Uważam, że nazwa trafiona w dziesiątkę - kształt, kolor, to jest to. Po polsku znacznie słabiej brzmi ten wrośniak. No wrośniak, różnobarwny.

Zdjęcie zrobiłam 30 października 2022 roku w lasach wesółeckich pomiędzy Golą Małą a Twardogórą.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Zdjęcie udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor (L.) Lloyd), Wesółka, Dolny Śląsk, Polska. 30 października 2022
Turkey tail (Trametes versicolor (L.) Lloyd), Wesolka, Lower Silesia, Poland, taken 30 October 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000