Mniej błędów, więcej głosów #26

W telewizji ktoś deklaruje, że będzie grał pod siebie, na forum panie dyskutują o tym, że mieszkanie lepiej kupić w stanie deweloperskim, bo wtedy można je zrobić idealnie pod siebie, a w serwisie plotkarskim czytelniczka krytykuje znaną stylistkę, że ubiera wszystkie kobiety pod siebie. To chyba dopiero początek wspaniałej kariery tego potworka językowego.26. Pod siebie?


Konstrukcja robić (coś) pod siebie coraz częściej pojawia się w mowie bardzo potocznej jako wyjątkowo niezgrabny synonim wyrażeń dostosować do potrzeb danej osoby, kierować się własnym gustem, ale również robić coś dla siebie, koncentrować się na sobie lub działać dla własnej korzyści, satysfakcji.


Garść steemitowych błędów

  • Dobranie broni pod siebie to zaledwie połowa sukcesu.
  • Pierwsza i najważniejsza zasada jeśli chodzi o teściów to najlepiej, żeby życie układać pod siebie i nie pozwolić teściom na wtrącanie.
  • Salę urządzaliśmy oraz malowaliśmy pod siebie (...).
  • Dobierając muzykę, dobierajmy ją pod siebie.
  • Nie jest ona jeszcze moim zdaniem idealna, nie ma tam wielu opcji dostosowania pod siebie.
  • Pan Henryk zaś, chował głowę pod siebie i przyspieszał kroku biorąc skrzynkę pod ramię.

Ponieważ o tym, czy jakaś konstrukcja językowa jest prawidłowa, decyduje uzus (powszechne używanie i rozumienie danego sformułowania), wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że za czas robienie pod siebie pojawi się w słownikach jako synonim robienia czegoś dla siebie, wedle własnego uznania. Jednak na razie jest to fatalny błąd świadczący jedynie o bardzo niskiej kulturze języka piszącego lub mówiącego. Błąd robi szybką karierę, gdyż tak mówiących Polaków można usłyszeć z ekranów telewizorów (nawet politycy wytykają przeciwnikom pisanie ustaw pod siebie), sformułowanie to pada z ust wideoblogerów, a skoro pada, to coraz częściej pojawia się również w tekstach.

Robić pod siebie znaczy tyle co wydalać, załatwiać się tam, gdzie się siedzi, leży lub stoi na skutek braku kontroli potrzeb fizjologicznych lub braku możliwości ruchu. Wiąże się to z sytuacją zdecydowanie przykrą - ciężką chorobą, zniedołężnieniem, w przenośni może oznaczać bardzo trudną sytuację, w której człowiek nie otrzymuje pomocy z żadnej strony.
Jakimi pokrętnymi ścieżkami wyrażenie to zaadaptowano do określenia realizacji własnych marzeń lub potrzeb, trudno odgadnąć.

Pod siebie można również zrobić coś, co polega na rzeczywistym przemieszczeniu czegoś pod ciało. Leżąc na plaży można schować pod siebie saszetkę z pieniędzmi. Trener może sugerować pływakowi, aby starał się mocniej zagarniać wodę pod siebie. Pies może podkulić pod siebie ogon, a ptasia mama może skrzydłem przesunąć pod siebie ciekawskie pisklęta, które zbyt mocno wychylają się z gniazda.

Twórzmy swoje blogi dla siebie, realizujmy własne marzenia. Dobierajmy kolor ścian tak, aby czuć się dobrze w pomieszczeniach. Niech broń idealnie leży nam w dłoni. Układajmy własne życie tak, aby było nam dobrze, bo życie mamy tylko jedno. Dostosowujmy aplikacje do swoich potrzeb.
A pan Henryk? Człowiek-guma? Skoro umie schować głowę pod siebie, to na pewno o nim usłyszymy. A jeżeli po prostu chował lub wtulał głowę w ramiona czy też zwieszał ją przyspieszając kroku, to zapewne jak wielu podobnych mu przechodniów dotarł w końcu do celu wędrówki i zajął się tym, czym miał się zająć.


Spis treści

1. Prawidłowe użycie spacji 2. Krótsze zdania to mniejsze ryzyko błędu3. Jak prawidłowo cytować
4. Pierwsza osoba liczby pojedynczej - JA - wykonawca czynności5. Savoir-vivre na Steemit6. Państwa, miasta, mieszkańcy - pisownia wielką i małą literą
7. Kim jestem, komu składam życzenia? Narzędnik kontra celownik8. O satyrze słów kilka9. Wolność słowa - blogi i videoblogi
10. Cytowanie przepisów prawa czyli zaklinanie rzeczywistości11. Tę czy tą?12. Ach, te przyimki!
13. Mi, ci, mu14. Bynajmniej czy przynajmniej15. Tak że tego...
16. Co z tym miesiącem?17. Dla Mai i Kai o szyi żmii18. O imiesłowach i imiesłowowych równoważnikach zdań
19. Półtora czy półtorej?20. Bym, byś, by, byśmy, byście21. Naprawdę częste, na pewno łatwe do wyeliminowania
22. Nie cofaj się do tyłu - pleonazmy, tautologie23. Kiedy jakiś, a kiedy jakichś?24. Pisownia wyrazów z łącznikiem
25. Kłopoty z imieniem