Kwietnica różówka (Protaetia metallica)

Ktoś pacnął w moje okno. Ruszyłam z aparatem do oranżerii z przekonaniem, że za chwilę znajdę chrabąszcza majowego po katastrofie w ruchu powietrznym. Jednak nie tym razem. Twardzielem przebierającym odnóżami w powietrzu okazała się kwietnica różówka (Protaetia metallica). Bliska krewna chrabąszcza majowego, bo z tej samej rodziny poświętnikowatych (Scarabaeidae), jednak wizualnie bardziej kolorowa i połyskliwa.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Kwietnica różówka (Protaetia metallica) jest dość mocno podobna do kruszczycy złotawki, jednak miałam możliwość obejrzenia strony brzusznej i kształt wyrostka przedpiersia (rozszerzony ku przodowi) jednoznacznie identyfikuje kwietnicę. A gdy odwrócona grzbietem do góry zaczęła robić kroczki, to ujawniła się druga cecha pozwalająca zidentyfikować gatunek - jasne plamki na kolanach.
Zapytacie może, co to za dziwne podłoże. Otóż kwietnica różówka wypoczywa na kocim domku-drapaku, a domek posiada takowe miękkie obicie.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Kwietnica różówka jest chrząszczem dużym (długość ciała to nawet 24 mm), pospolitym w całej Polsce. Ma szeroką tolerancję siedliskową - lasy, łąki, nieużytki, ogrody. Wynika to z szerokiego spektrum pokarmowego - je pyłek, nektar, przejrzałe owoce, soki drzew, przylatuje chętnie do kompostowników. Loty najczęściej odbywa w słoneczne dni. Tu ciekawostka - ma spore skrzydła, które rozkłada na boki, a pokrywy w locie pozostają zamknięte. Jest bardzo precyzyjnym lotnikiem, dobrze skręca w locie, sprawnie manewruje w celu wylądowania w miejscu żerowania.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Cykl rozwojowy trwa rok. Samica składa jaja do kompostowników, w naturalne miejsca z rozkładającym się drewnem i innymi szczątkami roślinnymi, larwy mogą również rozwijać się w funkcjonujących lub opuszczonych mrowiskach.

Owady zawsze warto podziwiać z bliska. Wtedy prezentują całe urocze skomplikowanie swej budowy.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 4 maja 2024
Copper chafer, Twardogora, Lower Silesia, Poland, taken 4th May 2024
Camera: Lumix DMC-FZ1000