Koniki polne (Chorthippus) i ich zmienność ubarwienia

Czytając eksytujące nagłówki medialne "Różowy konik polny", niezwykle rzadki, ekstremalnie rzadki, zapragnęłam - a jakże - również napotkać i sfotografować takiego konika polnego. Na razie nie udało mi się odnaleźć aż tak intensywnie erytrycznego osobnika, ale sesja przeprowadzona we własnym ogródku przyniosła zaskakujące rezultaty.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Koniki w moim ogrodzie to prawdopodobnie przedstawiciele gatunku konik brunatny (Chorthippus brunneus). Warto jednak wiedzieć, że powszechnie występujące w Polsce gatunki - konik polny, konik osiodłany, konik wszędobylski i konik brunatny charakteryzują się sporą zmiennością barwną i obserwacje tych gatunków z pewnością dadzą dużo wrażeń i zaskakujące rezultaty.

Biały konik polny

Powyżej najjaśniej ubarwiony osobnik jakiego udało mi się zaobserwować. Z większej odległości mógł uchodzić za albinosa - wydawał się praktycznie biały. Z bliska widać jednak, że jego organizm produkuje pewną ilość barwników - ciało ma niejednolity marmurkowy wzór, pokrywy są bladosłomkowe.
W tej części ogródka mamy spore powierzchnie wyściółkowane słomą żytnią, dlatego tak jasno ubarwiony konik wcale nie był łatwy do zauważenia. Wypatrzyłam go tylko dzięki temu, że wykonał skok z jasnego podłoża na źdźbło trawy.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Brunatny konik polny

W sąsiedztwie oczka wodnego, gdzie mamy tak zwaną suchą łączkę i trochę elementów betonowych napotkałam tak ubarwionego konika - to bardzo często spotykane szarobrunatne osobniki. Również potrafią się rewelacyjnie maskować - to typowe barwy natury.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Model oczywiście nie chciał współpracować i postanowił się oddalić na pobliską winorośl. Na liściu zaprezentował szczegóły budowy i ubarwienia od strony grzbietowej.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Rożowy konik polny

Udało mi się znaleźć również częściowo różowego konika polnego. Nie jest to całkowity erytryzm - w ciele produkowane są również inne barwniki (co widać w oku i na odnóżach), ale barwy różowej jest całkiem sporo. Tak ubarwiony konik wcale nie padnie łatwo łupem ptaków. Znalazłam go na naszym ogrodowym składowisku ściętych gałęzi. Wśród suchych liści nieszczególnie wyróżniał się barwą i jak zwykle zauważyłam najpierw ruch - gdyby siedział nieruchomo zapewne z obserwacji nic by nie wyszło.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

W bardziej cienistym miejscu prezentował się tak.

Koniki polne mogą mieć również barwę zieloną, mogą być również bardzo ciemne - od strony grzbietowej prawie czarne. Dorosłe osobniki obserwować można od czerwca do października, więc liczę na uchwycenie obiektywem jeszcze kilku kolorowych wariantów.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Kolnik polny (Chorthippus), Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 23 i 24 sierpnia 2024
Grasshopper, Grashüpfer, Twardogora, Lower Silesia, Poland, taken 23th and 24th August 2024
Camera: Lumix DMC-FZ1000