Kocimiętka Mussina 'Blue Wonder'

Wiosną ubiegłego roku kupiłam i wysiałam nasiona kocimiętki. Odmiana powszechnie dostępna w polskich sklepach sprzedawana jest pod nazwą Nepeta mussinii - kocimiętka Mussina, ale jest to de facto popularna hybryda ogrodnicza wyhodowana w Holandii, znana na świecie jako Nepeta × faassenii. Gatunki, z których powstała ta hybryda to Nepeta racemosa i Nepeta nepetella.

Kocimiętka ta jest odporna na polskie mrozy i letnie susze. Sprawdza się jako roślina okrywowa i na obrzeża rabat, gdyż tworzy ładne kępy lub wały. Jest to roślina wieloletnia, więc na razie nie mam potrzeby wysiewania nowych nasion. Co ciekawe, hybryda ta jest nieinwazyjna, gdyż większość jej nasion (jak to często bywa w przypadku mieszańców) jest sterylna. Zatem nie rozsiewa się po okolicy w niekontrolowany sposób i nie wypiera gatunków rodzimych.

Odmiana "Blue Wonder" kwitnie obficie i ma piękny odcień kwiatów. Po kształcie kwiatów łatwo zoriwntować się, że roślina ta należy do rodziny jasnotowatych.

Listki mają ładny zapach. Kocimiętka przyciąga niektóre okoliczne koty, ale chyba najbardziej atrakcyjna jest dla mieszkających w moim ogródku jeży, które regularnie tarzają się w jej kępach i podjadają listki. Kępa po takim tarzaniu jest nieco wygnieciona, ale po kilku godzinach łodyżki wracają "do pionu".
A jak to jest z kotami? Mojego własnego kocimiętka zupełnie "nie rusza". Dzieje się tak dlatego, że podatność na działanie kocimiętki jest u kotów cechą dziedziczną, którą jednak wykazuje tylko lub aż dwie trzecie osobników.

Zapach kocimiętki odstrasza niektóre owady, dlatego warto posadzić ją w sąsiedztwie tarasu lub altany.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Kocimiętka Mussina 'Blue Wonder' (Nepeta × faassenii, Nepeta mussinii), samiec, Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska. 4 maja 2022
Catmint 'Blue Wonder' (Nepeta × faassenii), male, Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 4 May 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000