Jesienne filtrowanie

Programy do edycji grafiki rastrowej oferują zwykle różne "artystyczne" filtry. Dla mnie efekty tych przeróbek, nałożenia efektów pędzla były zazwyczaj totalnie niezadowalające. Są to w końcu algorytmy, którym brak ludzkiego wyczucia, dlatego często filtrowanie grafik daje kiepski efekt - a to gdzieś wyjdzie brzydki przepływ, a to sztuczna powtarzalność, a to jakieś osobliwe artefakty na granicach obiektów. Zatem rzeczy, których żaden szanujący się pędzel na pewno by nie odmalował.

No ale to nie algorytm jest od tego, żeby być sprytnym. Sprytna mogę być ja. W codziennej pracy najczęściej posługuję się Canvą (canva.com), więc siłą rzeczy najlepiej znam to narzędzie. W opcji "edycja obrazu" dostępne są obecnie dwie wersje edytora - stary i nowy. Żaden nie jest jakoś ewidentnie lepszy, więc często przełączam sobie te wersje. W wersji starej jest sporo narzędzi do takich przeróbek zdjęć - większość oględnie mówiąc taka sobie. Jakiś sitodruk, pikselizacja, halucynacje. Takie tam zabawki. Jest również kategoria "efekty pędzla" z dwunastoma różnymi filtrami. Kilka z nich udało mi się już rozpracować. Ponieważ popróbowałam filtrowania różnych swoich zdjęć, wykryłam co w danym filtrze wygląda dobrze, a co źle. No i jeżeli mam ochotę na zrobienie zadowalającego obrazka z efektem pędzla, to nie ma przebacz - trzeba zrobić zdjęcie, które będzie przyjazne dla algorytmu i dobrze się przetworzy.

Dziś kilka zdjęć zrobionych specjalnie do przetworzenia w Canvie za pomocą efektu Windel. Wskazówki - jednokolorowe plamy barw nie mogą być zbyt duże, dobrze sprawdzają się kontrastowe kolory, nieźle wychodzą szczegóły, ale nie mogą być zbyt drobne. Windel podnosi temperaturę kolorów, dlatego dobrze wyglądają w nim zdjęcia, które w swej naturze są "ciepłe". Jesień jest w sam raz.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Leśna droga - wygląda nieźle, ale niektóre plamy barw zaczynają za mocno płynąć. Pod dębami charakterystyczne "falki" - to właśnie ta powtarzalność. Pnie i konary drzew prezentują się bardzo dobrze.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Z innej beczki - ściółka leśna z podgrzybkiem. Suche igły sosen rzeczywiście wyglądają jak malowane.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Zdjęcie sentymentalne. Nie pamiętam tego, ale wiem z opowieści, że w tym domu przez jakiś czas mieszkali moi pradziadkowie.
Kolory dobre, Dom i pnie drzew wyszły ladnie. Nie podoba mi się przepływ pomiędzy drzewkiem owocowym a połacią dachu.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Brzozy, sosny, sucha łąka. Filtr dość mocno podbija kontrasty, bardzo mocno (dla mnie trochę za mocno) podkreśla krawędzie chmur i podbija blady błękit jesiennego nieba. Zieleń sosen bardzo efektowna.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Muchomor i szyszka - dobrze oddane szczegóły ściółki, wszystkie elementy rzeczywiście z efektem malarskim.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

No i wreszcie strzał w dziesiątkę. Owoce ligustru pospolitego na krzewie o żółknących już liściach. Jak malowane! Jest struktura płótna, kolory bardzo przyjemne.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 31 października, 2 listopada 2023
Twardogora, Lower Silesia, Poland, taken 31 October, 2 November 2023
Camera: Lumix DMC-FZ100
Efekty: canva.com, Windel