Impresje fotograficzne z filtrowaniem

Ciemny listopadowy dzień to pora w sam raz, aby popracować z kolorami. W ubiegłym tygodniu zrobiłam kilka zdjęć specjalnie do potraktowania filtrem Windel - efekty we wpisie Jesienne filtrowanie. Dziś pokażę jeszcze jeden z ciekawych filtrów Canvy, który należy do grupy narzędzi Efekty pędzla, a nazywa się Meiya.

Również w przypadku tego filtra jego zastosowanie da dobry efekty tylko wówczas, gdy dobrze dobierzemy lub specjalnie wykonamy zdjęcie do przetworzenia. Meiya to filtr specyficzny i dość mocno zmieniający kolorystykę zdjęcia, więc albo używam go w mniejszej intensywności, albo łączę go z narzędziam grupy Dostosuj i dobieram odpowiednią temperaturę, odcień oraz nasycenie. W wersji medium Meiya daje dużo różu, błękitu i brązu. Filtrując traci się większość szczegółów, więc obiekty muszą być atrakcyjne pod względem kształtu i kontrastów plam barwnych.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Most Rędziński prezentuje się po przefiltrowaniu bardzo interesująco. Nie wiem, czy obiekt jest nadal rozpoznawalny, ale efekt jest naprawdę ciekawy. Odcień został przesunięty w kierunku błękitu-niebieskiego, po filtrowaniu podniesione zostały również przejrzystość i jaskrawość.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Zdjęcie z Pragi - Prezidentský domek. Filtr w opcji Low, dzięki czemu zostało trochę zieleni.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Kot wygrzewający się na dywanie. Zaskakująco atrakcyjny efekt przefiltrowania zdjęcia, które było mało ciekawe pod względem kolorów - plamiasty kot (ze sporymi plamami burymi) na beżowym dywanie. Filtr wydobył kontrasty, dywan przerobił na różowy, podbił rude plamy kota. Kolorystyka czystego filtra, lekko podniesiona jasność.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Rośliny filtrują się dobrze. W Windel świetnie wyszły owoce ligustru, w Meiya kwiaty dzikiej śliwy. Filtr w wersji Low, dzięki czemu wyraźne pozostały pręciki kwiatów. Ale tu także korygowałam po filtrowaniu - zwiększyłam kontrast, zmniejszyłam temperaturę.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Dość ciekawie przefiltrował sie również modraszek. Bazowa (Medium) intensywność filtra, ale było trochę za dużo różu, dość mocno zmniejszyłam więc temperaturę obrazu.

Miło poeksperymentować z kolorami, gdy za oknem zaczyna się jesienna szaruga.

Camera: Lumix DMC-FZ100
Efekty: canva.com, Meiya