
Eleonore Charlotte - córka, żona, siostra, pani na włościach
Dom rodzinny

Matka

Małżeństwo

Małżeństwo Eleonore i Sylviusa początkowo było szczęśliwe. W rok po ślubie, po śmierci swego ojca, Sylvius objął rządy w księstwie oleśnickim, które prężnie się rozwijało – powstał wówczas Dom Komediowy, wznowiono działalność mennicy, objęto obowiązkiem szkolnym dzieci obojga płci. Z czasem u Sylviusa zaczęły jednak pojawiać się stany nerwowe. Jego zachowanie stało się nieprzewidywalne i w wielu względach podlegać musiał opiece i nadzorowi małżonki. Nie doczekali się dziecka, co bardzo martwiło Eleonore. Skupiła się zatem na zagospodarowywaniu zakupionej na własność za 34 500 talarów Twardogóry, która pozostała w jej władaniu przez 36 lat i był to okres najświetniejszego rozwoju miasteczka.
Pani Twardogóry
Eleonore zajęła się w pierwszej kolejności przebudową zamku na pałac w stylu barokowym, potwierdziła również prawa cechowe nadane przez poprzednich właścicieli oraz nadała nowe – sukiennikom, płóciennikom, piekarzom, rzeźnikom oraz cechowi wspólnemu pozostałych rzemieślników (w późniejszych latach wydzieliły się jeszcze cechy szklarzy, kuśnierzy, krawców i stolarzy). Ustaliła, że oprócz czterech dni targowych w roku, dniem targowym będzie każda środa. W 1685 ukończona została przebudowa zamku i księżna na stałe zamieszkała w Twardogórze. Księżna zleciła wytyczenie nowego dużego placu, budowała wokół niego domy, które sprzedawała nowym mieszkańcom miasta praktycznie po kosztach. Ludziom, którzy chcieli budować domy samodzielnie, przydzielała plac, często również drewno na budowę i zapewniała ulgi podatkowe na 8-10 lat. Efektem tego był napływ rzemieślników z innych miast Śląskich, Niemiec, Węgier i Królestwa Polskiego. Od cesarza Leopolda Eleonore uzyskała przywilej zwalniający Twardogórę z podatków na 100 (!) lat. W późniejszych latach wystarała się również w Wiedniu o zezwolenie na otwarcie w mieście apteki. W latach 1688-1690 księżna wybudowała i wyposażyła nowy, duży kościół ewangelicki „Zum Kripplein Christi” - u Żłóbka Chrystusowego. Poza tym Eleonore ufundowała nową szkołą ewangelicką, aptekę oraz dwa szpitale, czyli w dzisiejszym znaczeniu przytułki dla starców. W mieście pod jej rządami założono również wodociąg i kanalizację, wprowadzono ład ogniowy oraz przepisy sanitarne, założono księgi miejskie oraz włączono Twardogórę do towarzystwa ubezpieczeniowego miast śląskich.
Rodzeństwo
W jej życiu rodzinnym również działo się sporo. W 1680 roku zmarła jej matka, a w 10 dni później starsza siostra Henriette – na wiadomość o śmierci matki położyła się do łóżka i odmawiając przyjmowania pokarmu zagłodziła się na śmierć. Eleonore przejęła opiekę nad pozostałymi trzema siostrami i prawdopodobnie w niedługim czasie sprowadziła je na zamek w Oleśnicy. O cztery lata młodszą od siebie Anne swatała z hrabią Birkenfeld, ale do małżeństwa nie doszło. Anna również zaczęła zdradzać objawy choroby psychicznej i żyła w odosobnieniu otoczona psami i kotami. O dziewięć lat młodszą Elisabeth udało się wydać za mąż za krewnego – księcia Friedricha Ferdinanda von Württemberg-Weiltingen. Ślub odbył się w 1689 roku w Oleśnicy. Elisabeth urodziła Friedrichowi troje dzieci, które zmarły w dzieciństwie. Po siedmiu latach małżeństwa było z nią tak źle, że w Weiltingen zajmowała apartamenty ze ścianami pokrytymi materacami. Najmłodsza z sióstr - Hedwig do końca życia pozostała pod opieką Eleonore. Przez krótki czas była zaręczona z królem Szwecji Karolem XII. Zaręczyny zostały zerwane, ale Hedwig do końca życia trwała w przekonaniu, że ślub się odbędzie - pisała do Karola listy, które nie były wysyłane.
Z całej rodziny tylko najmłodszy brat Leopold Eberhard doczekał się potomstwa, ale jego morganatyczne małżeństwa, rozwiązłość (w pewnym okresie mieszkał z żoną i dwiema kochankami – siostrami) i nieuznanie dzieci za legalnych spadkobierców przez cesarza doprowadziły do tego, że rodzinny majątek we Francji przypadł po jego śmierci dalekiemu krewnemu rodu.
Eleonore wdowa

Katolicyzm
Wydawane wcześniej opracowania podawały, że księżna została pochowana we Francji. Jednak okazało się, że wraz z młodszą siostrą Hedwig spoczywa w krypcie najbliższego swej wrocławskiej siedzibie kościoła. Co ciekawe, podczas pobytu we Francji, 3 sierpnia 1702 roku Eleonore przeszła na katolicyzm, zapewne razem z Hedwig. Jaki był tego powód? To kolejna zagadka, która być może pozostanie niewyjaśniona. Już w 1711, zapewne jeszcze z Twardogóry (gdzie nie było wówczas świątyni katolickiej) podjęła starania o wybudowanie we wrocławskim kościele dominikanów małej krypty-przybudówki z przeznaczeniem na miejsca spoczynku dla siostry i siebie. Chciała spoczywać blisko Czesława, pierwszego przeora klasztoru, który już rok później został beatyfikowany. Jeż życzeniu stało się zadość – na okoliczność beatyfikacji Czesława powstała piękna barokowa kaplica z alabastrowym grobem błogosławionego, a w krypcie pod nią pochowano najpierw zmarłą w 1715 roku Hedwig, a w 1743 roku Eleonore Charlotte von Württemberg-Mömpelgard – najlepszą panią na twardogórskich włościach.
Pałac Eleonore Charlotte na przedwojennej pocztówce.
Wszystkie wykorzystane zdjęcia i grafiki pochodzą z domeny publicznej.
Było to bardzo luźne nawiązanie do tematu pierwszego - "żona". :)
Comments