Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Dziurawiec, ziele świętego Jana. Ma wysokie łodygi, piękne kwiaty zebrane w kwiatostany i drobne listki, od cechy których wywodzi się jego nazwa. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum ), rodzina dziurawcowate, w blaszkach liści ma zbiorniczki olejków eterycznych. Kiedy spojrzymy na listek pod światło, zbiorniczki te wyglądają jak dziurki. Stąd właśnie polski 'dziurawiec' i łaciński człon nazwy perforatum.

W Polsce dziurawiec jest dość pospolity i raczej mamy o nim pozytywne zdanie - ot, ładna roślina, lecznicza, w aptece można kupić i zaparzać. Rzeczywiście - w ziołolecznictwie dziurawiec stosowany jest od bardzo dawna. Zewnętrznie ostudzony napar stosuje się do kompresów na trudno gojące się rany, oparzenia, owrzodzenia czy odmrożenia, a także do płukania ust i gardła. To ze względu na jego ściągające i przeciwzapalne właściwości. A pić napar warto przy problemach z wątrobą i drogami żółciowymi. Dziurawiec wykazuje również działanie antydepresyjne.
Ale, ale - uwaga. Stosując dziurawiec należy unikać przebywania na słońcu, opalania się, gdyż może dojść do reakcji fototoksycznych (z powodu obecności czwrwonego barwnika - hiperycyny).

I tu mamy pewien problem z dziurawcem. O ile w naszym kraju jego obecność nie jest większym problemem, to już w rejonach, gdzie pojawia się jako roślina inwazyjna, może być kłopotliwy. Tak dzieje się na przykład w Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Nowej Zelandii, Afryce Południowej czy w Indiach. Dziurawiec kolonizuje tam łąki będące pastwiskami dla bydła albo służące pozyskiwaniu siana na karmę. Wypiera gatunki rodzime, a nie jest wcale korzystne dla bydła objadanie się akurat dziurawcem. Po pierwsze dlatego, że zwierzęta również ulegają reakcjom uczuleniowym na światło, włącznie z zapaleniem skóry, po drugie z powodu barwienia mleka przez hiperycynę. Kto by pomyślał, że nasz poczciwy dziurawiec, gdzieś w szerokim świecie panoszy się i sprawia kłopoty. A jednak tak jest.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) , Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 30 czerwca 2022
St. John's wort (Hypericum perforatum L.), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 30 June 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000

Dziś PUD. Zachęcam do udziału.
Zachęcam również do zastanowienia się nad sensem spamowania. Mam wrażenie, że niektórzy autorzy sami strzelają w stopy blockchainom, na których publikują. O własnych kolanach nawet nie wspominam, bo ci autorzy sami piszą o zniechęceniu i poczuciu porażki.