Dostojka malinowiec (Argynnis paphia)

Wiele atrakcji podczas spaceru 3 sierpnia (bo dziś leje i ziąb) zapewnił mi piękny motyl - dostojka malinowiec (Argynnis paphia). Sfotografowałam już kiedyś takiego. Było to podczas wycieczki na Wzgórze Joanny. Tym razem dostojki wypatrzyłam na obrzeżach pobliskiego lasu liściastego. Musiałam zejść z drogi, wleźć w pokrzywy i wreszcie przechylać delikatnie wysokie łodygi sadźca konopiastego, który przywabił dwa motyle. Sadziec zwariował w tym roku - wyrósł mi ponad głowę.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Jak mówi przysłowie - nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Osobliwie wysokie łodygi z baldachogronami kwiatów sadźca zapewniły mi perspektywę, w której motyl spogląda w obiektyw nieco z góry. Dostojka była kiedyś nazywana perłowcem. Nazwa ta pochodziła od perłowego połysku jasnych wzorków na spodniej stronie drugiej pary skrzydeł. "Perłowy" to naprawdę najlepsze określenie tego koloru i połysku pasków widocznych na zdjęciu.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Motyl należy do rodziny rusałkowatych (Nymphalidae). Jest dość spory - jak to rusałki. Rozpiętość jego skrzydeł to około 60 mm. Występuje dymorfizm płciowy. Samce są bardziej jaskrawe - rude, pomarańczowe, a samice rudooliwkowe a mogą mieć też formę barwną zwaną valesina - jeszcze dyskretniejszą, szarooliwkową. Płcie różnią się też wzorkiem na skrzydłach. Samice mają po prostu zestaw plamek, a u samców występują skupienia łusek zapachowych, które tworzą przy trzech żyłkach przedniego skrzydła trzy paseczki widoczne na zdjęciach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Dostojka malinowiec to motyl związany z siedliskami leśnymi. Dorosłe latają w czasie wakacji - od końcówki czerwca do początku września. Występuje jedno pokolenie w roku. Samice składają jaja na korze drzew iglastych. Z jaj wykluwają się malutkie gąsienice, które zapadają w sen zimowy i zaczynają żerować i rosnąć dopiero wiosną. Dorosłych dostojek malinowców wypatrujcie na kwiatach ostów, jeżyn, chabrów. Chętnie jedzą także spadź.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Dostojka malinowiec (Argynnis paphia), samiec, Wesółka, Dolny Śląsk, Polska, 3 sierpnia 2023
Silver-washed fritillary (Argynnis paphia), male, Wesółka, Lower Silesia, Poland, taken 3 August 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000