Czerwończyk uroczek (Lycaena tityrus)

Sfotografowałam już dość dawno temu takiego oto modraszkowatego. Było to w sierpniu, siedział sobie na moim "trawniku". Cudzysłów, bo nie mam trawnika tylko wybieg z roślinnością rodzimą. Nie jestem lepidopterologiem, więc do identyfikacji gatunków tej rodziny potrzebuję atlasu, a najlepiej klucza. Myślałam, że niezłym zamiennikiem tych "staromodnych" narzędzi może być internet, ale nastąpiło srogie rozczarowanie i chciałabym troszkę przestrzec wszystkich przed bezkrytycznym zaufaniem "wszechwiedzy" Google.

Modraszkowate to przeurocze niewielkie motyle. Z nazwy rodzajowej można dość łatwo rozróżnić modraszki, czerwończyki i ogończyki, ale na gatunkach to już trzeba się znać. Wszystkie mają dymorfizm płciowy, plamki takie, plamki inne, brak plamek, morfy jasne i ciemne - no mają rozmach w tych maleńkich skrzydełkach. Zatem metodą "na lenia" wpisałam "modraszkowate" w wyszukiwarkę. Jeden wielki misz-masz fotograficzny. Zatem spróbowałam najpierw "modraszek" a potem "czerwończyk" i niestety lipa. Zdjęcia motyli z pewnością należących do sfotografowanego przeze mnie gatunku (zgodność plam na wierzchniej i spodniej powierzchni skrzydeł, identyczne czułki) ukazują się pod przeróżnymi błędnie przypisanymi nazwami. Z czerwończyka zrobiono zarówno modraszka ikara, jak i czerwończyka dukacika, a na dokładkę niewystępującego w Polsce modraszka Lycaena thersamon. I to wszystko na pierwszych stronach wyników wyszukiwania. Grzecznie podreptałam po stary dobry atlas motyli i dokonałam identyfikacji gatunku. Oczywiście gdy mamy już oznaczonego motyla i wpiszemy w wyszukiwarkę jego nazwę, ukazują się właściwe opisy i zdjęcia, ale "w drugą stronę" próby identyfikacji są obarczone bardzo dużym błędem. Dlaczego? Sprawa jest prosta - każdy może umieścić w internecie zdjęcie i błędnie je podpisać. Może jeszcze konia z krowy Google nam nie zrobi, ale modraszka z czerwończyka już tak.

Czerwończyk uroczek (Lycaena tityrus) to pospolity motyl. Samce i samice różnią się. U samców grzbietowe powierzchnie skrzydeł są ciemnobrązowe z lekkim niebiesko-zielonym połyskiem. U samic przednie skrzydła są pomarańczowe z czarnymi plamkami (u formy jasnej) lub brązowe z czarnymi plamkami (u formy ciemnej), a tylne są brązowe i mają obwódkę z pomarańczowymi plamami. Spodnia strona skrzydeł jest u obu płci jasna, lekko żółtawa z charakterystycznym wzorem czarnych plam i pomarańczowym wzorem na brzegach.
Warto zwrócić uwagę na prążkowane czułki, których buławka ma pomarańczowy czubeczek.
Czerwończyki żyją sobie na łąkach, ugorach i w lasach. Dorosłe latają w maju i czerwcu oraz w lipcu i sierpniu, bo motyl ten ma dwa pokolenia w jednym sezonie. Po zapłodnieniu samice składają jaja na liściach szczawiu, na którym później żerują gąsienice. Dorosłe żywią się nektarem kwiatów i giną pod koniec lata. Zimuja gąsienice.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Czewończyk uroczek (Lycaena tityrus), samica, Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 4 sierpnia 2018
Sooty copper (Lycaena tityrus), female, Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 4 August 2018
Camera: Canon IXUS 220HS