Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae)

Lipcowy spacer "motylowy" był naprawdę owocny. Pokazywałam już rusałkę kratkowca, czas na czerwończyka dukacika.

Tego motylka wypada zapamiętać z nazwy. Będzie to łatwe, bo czerwończyk to nazwa wyjątkowo pasująca do wyglądu motyla. Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) jest niewielki - ma 3-4 cm rozpiętości skrzydeł. Jednolicie ubarwione są samce i właśnie dwa samczyki są widoczne na zdjęciach. Jeden z uszkodzonym skrzydełkiem, ale radził sobie dobrze. Samce mają skrzydła intensywnie pomarańczowe, połyskujące, z ciemnym szlaczkiem-obwódką. Samice mają kropki i więcej szarego brązu, zwłaszcza na drugiej parze skrzydeł.

Samce mieniące się jak miedź i złoto (czerwone dukaty) już na pierwszy rzut oka są efektowne, ale spójrzcie na ich oczy (oczyska) i prąkowane czułki - śliczności.

Podczas spaceru zdałam sobie sprawę, że las to dość trudne siedlisko dla dorosłych motyli. Może i gąsienice mają jadła pod dostatkiem, ale już imago musi się nieźle nalatać w poszukiwaniu nektaru. Kwiatów w lipcu wcale nie ma zbyt wiele i właściwie rosną tylko przy szerszych drogach leśnych. Dlatego gdy już trafi się na jakąś kwitnącą bylinę, krzewy jeżyn albo dziko rosnące maliny, to właściwie mamy motylą stołówkę, w której można zobaczyć kilka lub kilkanaście głodnych osobników.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae), samce, Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 17 lipca 2022
Scarce copper (Lycaena virgaureae), male, Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 17 July 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000