Rusałka kratkowiec (Araschnia levana)

Podczas spaceru po lesie fotografowałam motyle. Są to absolutnie najgorsi modele - płochliwość i chaotyczność to kombinacja która potrafi dać w kość. Na szczęście las rządzi się swoimi prawami. Otóż jest z nim trochę tak jak z dżunglą - roślin cała masa, ale rzeczy do jedzenia wcale nie za wiele. Dzięki temu udało mi się przydybać wygłodzone osobniki na nielicznych kępach kwiecia.

A kto mi zapozował? Otóż miałam do współpracy całą grupę rusałek kratkowców. I tu uwaga, ale bez zaskoczenia - była to forma letnia.

Rusałka kratkowiec (Araschnia levana) to średniej wielkości motyl z rodziny Nymphalidae. Ciekawą cechą tego gatunku jest to, że dwa lęgi, króre pojawiają się w roku bardzo mocno różnią się ubarwieniem imago. Wiosenne kratkowce mają na skrzydłach dużo koloru pomarańczowego, a u kratkowców letnich na skrzydełkach dominuje czerń. Różnica jest tak duża, że dawniej błędnie uważano pokolenia za dwa różne gatunki.

Jaja są składane na pokrzywach - gatunek ten ma główną roślinę pokarmową dla gąsienic. Letnie kratkowce złożą jaja, z których wyklują się gąsienice. Najedzą się, urosną, i będą zimować w formie poczwarki.

Na ostatnim zdjęciu udało mi się uchwycić widok spodniej strony skrzydeł. To od specyficznych wzorków pochodzi polska nazwa 'kratkowiec'. Ale zarówno nazwa niemiecka Landkärtchen jak i angielska map nieco bardziej obrazowo oddają charakter tego rysunku.

U kratkowcow występuje również dymorfizm płciowy. Samice są większe i mają bardziej zaokrąglone przednie skrzydła, a na tylnych zwykle mają dwie pomarańczowe linie (samce jedną).

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Rusałka kratkowiec (Araschnia levana), Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 17 lipca 2022
Map (Araschnia levana), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 17 July 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000