Cynamonki

Oto widzisz, znowu idzie jesień -
człowiek tylko leżałby i spał...

i jadł pachnące cynamonem, cieplutkie bułeczki.

To są takie trochę maślane czary, bo niepowtarzalny smak i struktura ciasta tylko od masła zależą. Nie wierzysz? Otóż kula ciasta, z którego formuje się cynamonki jest dokładnie taką samą kulą, z której w czerwcu kulałam jagodzianki. Jagodzianka o cieście delikatnym jak drożdżowa chmurka, ze skórką cienką i rozpływającą się w ustach.
A dziś konkretny, lekko chrupki cynamonek. Jak to się robi? Prościutko.


.

Składniki na 16 cynamonków


  • 3 szklanki mąki pszennej tortowej
  • 1 jajko
  • 2,5 dkg świeżych drożdży (ćwierć kosteczki)
  • 3 łyżki stołowe cukru
  • szklanka mleka
  • 3 łyżki oleju
  • szczypta soli

Dodatkowo

  • 3 łyżki masła
  • 2 łyżki cukru lub miodu
  • czubata łyżeczka cynamonu
  • słonecznik lub siekane orzechy

W garnku podgrzewamy mleko - ma być ciepłe, nie gorące, bo zabije drożdże. Do ciepłego mleka wsypujemy 3 łyżki cukru i wkruszamy drożdże. Mieszamy. Gdy drożdże się rozprowadzą w mleku, dodajemy jeszcze szklankę mąki. Mieszamy. Taki zaczyn odstawiamy w ciepłe miejsce na jakieś pół godzinki. Gdy będzie widać na powierzchni banieczki - takie "pyki" dwutlenku węgla, to znaczy, że drożdże "ruszyły" i można działać dalej.

Teraz dodajemy pozostałe 2 szklanki mąki, jajko, 3 łyżki oleju i szczyptę soli. Mieszamy łyżką do uzyskania w miarę jednolitej konsystencji, po czym wyrabiamy jeszcze przez chwilę - jak kto lubi - łyżką, ręką, robotem kuchennym (z hakami do ciasta).
Wyrobione ciasto odstawiamy na około pół godziny. Następnie należy je "złamać" - oprószonymi mąką dłońmi oddzielić kulę od ścianek naczynia, złożyć na pół i rzucić z wysoka na powrót do garnka lub misy albo rąbnąć w nie pięścią. Nie jest to żaden przesąd ani sztuka dla sztuki, tylko fizykochemia. Uderzenie aktywuje w cieście gluten, który stworzy zgrabne łańcuchy utrzymujące późniejszą strukturę ciasta. Przykryte naczynie ponownie odstawiamy na 20-30 minut.

Teraz magiczne smarowidło, które odmieni ciasto.
W ronelku albo na patelni topimy masło, w którym rozprowadzamy cukier lub miód z cynamonem. Gotowe.

Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy w prostokąt, który smarujemy maślano cynamonową okrasą i posypujemy ulubionymi ziarenkami lub orzechami.

Nagrzewamy piekarnik. 200 stopni Celsjusza + funkcja parowania lub wstawiona filiżanka żaroodporna z wodą.

Zwijamy ciasto tak samo jak na strudel lub roladę - w rulon. Dużą blachę piekarnikową oprószamy mąką i ustawiamy w sąsiedztwie blatu roboczego. Cynamonki powstają poprzez pokrojenie naszej surowej rolady na 16 kawałków. Grubość plastrów to 1,5-2 centymetry. Polecam krojenie plastikową szpatułką o kształcie tasaka. Rozdziela ciasto lepiej niż stalowy nóż. Na szpatułce przenosimy kolejne cynamonki na blachę. Nie trzeba się martwić ich nieidealnym kształtem - wygląd poprawia się w pieczeniu.
Blachę wstawiamy do nagrzanego piekarnika.
Cynamonki pieką się około 15 minut. Do uzyskania cynamonowego koloru.

Smacznego!