Ciastka orzechowe

Sklepowe ciastka orzechowe mają też być może swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to, żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów. Niestety produkcja cukiernicza kwitnie radośnie na tanim utwardzonym oleju palmowym, a z kolei użycie składników dobrej jakości, winduje cenę zwykłych ciastek do 40-50 złotych za kilogram.
Domowe wychodzą znacznie taniej, a mąkę orzechową zrobić może każdy, kto posiada elektryczny młynek do kawy.

Składniki:

  • pół kostki masła (100 g)
  • 0,5 szklanka cukru (zwykłego lub trzcinowego)
  • 1 jajko
  • 1,5 szklanki mąki orzechowej
  • łyżczeczka proszku do pieczenia

Z tych składników upieczemy 12 sporych ciastek.

Zaczynamy od przygotowania mąki orzechowej. Powstaje ona poprzez krótkie mielenie w młynku porcji wybranych orzechów. Nie trzeba przejmować się niejednorodnością uzyskanej mąki. Nieco większe kawałeczki orzechów nie przeszkadzają w zagniataniu ciasta i na swój spsoób uatrakcyjniają strukturę ciastek po upieczeniu. Przetestowałam ciastka z mąką z orzechów arachidowych, włoskich i mieszanki orzechów włoskich z ziarnami słonecznika. W tych zestawieniach przepis działa, nie trzeba zmieniać proporcji. Przy użyciu orzechów suchszych lub bardziej tłustych może być konieczna jakaś modyfikacja ilości tłuszczu lub mąki w przepisie.

Zaczynamy od posiekania masła z cukrem. Następnie dodajemy jajko i znów siekamy. Najlepiej, aby posiekać składnikidość drobno, wówczas nie będzie konieczne długie wyrabianie dłonią, a jak wiadomo ciasta kruche należy wyrabiać szybko - w przeciwnym razie ciasto zacznie robić się coraz miększe i bardziej kleiste.

Do posiekanych kruszków dodajemy mąkę orzechową wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Chwilkę siekamy, po czym przystępujemy do wyrabiania. Ciasto szybko łączy się w jedną kulę.

Ciasto dzielimy na 12 części i formujemy tyleż ciasteczek. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza (grzanie góra-dół). Ciastka układamy na blasze do pieczenia wysypanej mąką lub wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczemy około 20-25 minut - do uzyskania ciemnozłotego koloru.

Ciastka są szybkie w przygotowaniu, smaczne, sycące. Świetne na ciepło i po całkowitym ostygnięciu. Domownicy uważają, że najlepsze są z filiżanką ciepłego mleka.

Smacznego!