Żmija zygzakowata (Vipera berus)

Żmija zygzakowata (Vipera berus) to jedyny polski gatunek węża, który wytwarza jad. Jest to piękne i pożyteczne zwierzę, gdyż jej naturalnym pokarmem są między innymi gryzonie. Istnieje wiele morfów barwnych, dlatego żmiję rozpoznaje się przede wszystkim po zygzaku na grzbiecie, dość krępej budowie ciała (zaskroniec to przy żmii chudzielec) i chcarakterystycznej sercowatej głowie (rozszerzającej się w sąsiedztwie szyi).


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Żmije żyją na łąkach, na obrzeżach lasów i w prześwietlonych częściach lasu - często można je spotkać przy liniach kolejowych przecinających lasy). Lubią miejsca wilgotne, lubią też się wygrzewać w słońcu.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Pomimo posiadania zębów jadowych i wytwarzania jadu, żmije nie są specjalnie agresywne i standardowo wybierają ucieczkę zamiast kontaku z osobnikiem dużego gatunku. Ukąszenia zdarzają się podczas przypadkowego nadepnięcia na zwierzę albo na przykład w przypadku psów o silnym instynkcie łowieckim - podczas węszenia i prób schwytania żmii.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Żmije napotkałam dwukrotnie podczas spaceru - w odstępie kilu dni. Nie wiem, czy to ten sam osobnik, bo spotkania następowały na odcinkach wprawdzie tej samej drogi, ale w odległości o dwie łąki, jeden rów i jedną drogę w poprzek. Były to osobniki młode - o grubości mojego palca i dlugości troszkę powyżej 20 cm.
Pierwsze spotkanie nastąpiło bliżej lasu. Żmija szybko przepełzła w poprzek drogi i zniknęła w krzakach. Psa przytrzymałam, bo nawykłam już do tego, że jest ciekawy zaskrońców i padalców, a nie chcę, żeby zrobił im jakąś krzywdę.W spotkaniu ze żmiją narażone byłyby obie strony.
Drugie spotkanie, podczas którego miałam aparat fotograficzny, miało miejsce zaskakująco blisko domów i asfaltowej drogi. Chwilę przed nami drogą przejechał kierowca na skuterze. Żmija najwyraźniej poczuła się osaczona, bo nie uciekała, a zwinęła się w kłębek i rozszerzyła żebra, aby wydać się większą i groźniejszą (słusznie - bo to w sumie młoda mała żmijka). Głowę kierowała w stonę mnie i psa, aby przekonać nas, że jest w pełnej gotowości do obrony zębami.
Zrobiłam kilka zdjęć i każdy poszedł w swoją stronę.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Wesółka, Dolny Śląsk, Polska, 9 września 2023
Wesolka, Lower Silesia, Poland, taken 9 September 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000