Złotka jasnotowa (Chrysolina fastuosa)

Wzięłam aparat na szybki wypad do wielkiego miasta i nie zrobiłam żadnego ciekawego zdjęcia. Wzięłam aparat na wieczorny spacer do lasu i proszę - od razu lepiej.

Złotka jasnotowa (Chrysolina fastuosa) to malutki chrząszcz z rodziny Chrysomelidae. Wprawdzie ma zaledwie pół centymetra długości, ale gdy błyśnie Wam spomiędzy liści swoim tęczowym ciałkiem, to na pewno taką złotkę zauważycie. Barwy strukturalne u tego gatunku są rewelacyjne. Metaliczny połysk i tęczowe przejścia - wygląda jak samochód w okleinie dla jakiegoś słynnego youtubera. Ta złotka jest ubarwiona "klasycznie", ale u tego gatunku zdarzają się osobniki w całości zielone lub całe czarne.

Złotka jest 'jasnotowa', bo jej rodziną żywicielską są jasnotowate - zarówno dla larw jak i dla dorosłych złotek. Z jasnotowymi problemu nie ma, bo jest to rodzina, której przedstawiciela do pożywienia się jest bardzo łatwo znaleźć. Złotki jedzą liczne w Polsce jasnoty (kilka gatunków), poziewniki, pokrzywy. W ogródkach można je czasem napotkać na mięcie - mięta również należy do jasnotowatych.

Po kopulacji na roślinach żywicielskich złotki złożą jaja, z których wyklują się larwy. Przed zjedzeniem na przykład przez ptaki, larwy chronią sie chemicznie - kumulują w ciałkach związki roślinne aby być nieapetyczne. Jednak nie wszystkie larwy dotrwają do przepoczwarzenia - pasożytują na nich larwy niewielkij muchy z rodziny rączycowatych - Macquartia grisea. Do jesieni tegoroczne larwy przepoczwarzą się, ale nie przystąpią już do rozrodu. Ich pierwszym zadaniem w imagalnej fazie życia będzie przezimowanie.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Złotka jasnotowa (Chrysolina fastuosa), Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 21 lipca 2022
Dead-nettle leaf beetle (Chrysolina fastuosa), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 21 July 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000