Twardogóra z lotu ptaka - zdjęcia lotnicze z dawnych lat

Twardogóra (do 1945 roku Festenberg) to miasto o długiej historii. Należy do najstarszych polskich miast - w roku 1293 książę głogowski Henryk III za jedną grzywnę w złocie sprzedał Henrykowi z Zawoni i Rompertowi (Rumpertowi) z Boleścina prawo do lokowania miasta na prawie niemieckim.

Rozwój fotografii i lotnictwa na przełomie XIX i XX wieku pozwolił na wykonanie w kolejnych dekadach kilku zdjęć miasta z lotu ptaka. Są one dziś cennym źródłem wiedzy o strukturze zabudowy miejskiej, istniejących i nieistniejących już obiektach.

Kształt twardogórskiego Rynku świadczy o średniowiecznym rodowodzie miasta. Jego wymiary wskazują na to, że wytyczony został według ówczesnego systemu pomiarów - w prętach.
Pierwotnie był to plac, na którym od czasów księżnej Eleonory co środę odbywał się targ, a cztery razy w roku organizowano jarmarki.
Od 1902 roku jego centrum zajmuje dzisiejszy ratusz, który wzniesiony został jako gmach sądu i aresztu z dziedzińcem otoczonym wysokim murem.
Na zdjęciu widoczna jest przedwojenna zabudowa północno-zachodniej i północno-wschodniej pierzei Rynku, które w latach powojennych uległy znacznej przebudowie. Widoczna jest również zwarta zabudowa ulicy Krzywoustego.

Z lotu ptaka sfotografowany został pałac księżnej Eleonory Charlotty (od 1743 rodu własność rodu Reichenbach-Goschütz). Doskonale widoczny jest pierwotny kształt bryły (bez skrzydeł dobudowanych po wojnie) - z piękną drewnianą altaną wychodzącą na ogród.
Na drugim planie widoczna jest zabudowa ulic Młyńskiej i Lipowej oraz przebieg dzisiejszej ulicy Brzozowej. Kilka budynków mieszkalnych istnieje do dziś.

Bardzo ciekawe jest zdjęcie lotnicze obejmujące całe centrum miasta. U dołu fotografii widoczna jest zabudowa ulicy Wrocławskiej i część parku pałacowego (sam pałac znalazł się poza kadrem). Pośrodku dzisiejsza ulica Ratuszowa (wówczas Schloßstraße, od lat 30. Horst Wessel Straße, po wojnie Bieruta), po lewej Długa (Bismarck Straße, Żymierskiego), po prawej Ogrodowa (Gartenstraße).

Kolejna fotografia przedstawia teren ówczesnego tartaku, którego głównym udziałowcem był hrabia Reichenbach-Goschütz. Tartak zajmował teren przyległy do wybudowanej w 1910 roku linii kolejowej. W późniejszych latach utrzymano przemysłowy charakter tej części miasta - działały tu kolejn WHM, Fiat Auto Poland, Bosch, a dziś ILPEA.
Na drugim planie widoczna zabudowa miejska.

Ostatnie ze zdjęć lotniczych zostało wykonane zimą 1942 roku - z dużo większej niż pozostałe fotografie wysokości. Na tym zdjęciu widoczny jest przebieg ówczesnych ulic i gęstość zabudowy całego miasta.

Bogate galerie zdjęć lotniczych miasta i gminy z lat 2008 i 2014 udostępnia serwis informacyjny miasta i gminy.
GALERIE ZDJĘĆ twardogora.pl