Turkusowe jajeczka

Wyszliśmy dziś z synem na mały spacerek i w samym centrum miasteczka znaleźliśmy pod drzewem taką oto skorupkę. Zaskoczenie syna było spore, bo choć wie, że jaja kurze mają różnie zabarwione skorupki, a przepiórcze są nakrapiane, to jak stwierdził - "niebieski to ostatni kolor, jakiego by się spodziewał". Może nie jest to typowo niebieski - nazwałabym go raczej jasnoturkusowym.

Ale jaki ptak składa jaja o tak ubarwionych skorupkach? Od razu zdradzę, że nie jest to wcale jakiś wyjątek, bo skorupki w takim kolorze znajdziemy u całkiem sporej grupy gatunków. W ogóle temat barw skorupek jest wdzięczny, ciekawy i wart przynajmniej zauważenia (polecam na przykład ekspozycję Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu).
Dziś jednak mamy ewidentnie do czynienia z gatunkiem, który żyje w bliskim sąsiedztwie człowieka i nie przeszkadza mu wcale jezdnia i chodnik przebiegające poniżej korony drzewa.

Ponadstuletnie lipy rosnące w centrum miasteczka posiadają dziuple. Właśnie z takiej dziupli wypadła skorupka. Ma około 3 cm wysokości i 2 cm szerokości. Nie jest szczególnie krucha. Włożyłam ją bez żadnego zabezpieczenia chusteczkowego do torebki i bezpiecznie doniosłam do domu. Znamy kolor, wielkość, umiejscowienie gniazda, zatem znamy też gatunek.
Takie jaja składa szpak zwyczajny (Sturnus vulgaris).

Jak widać na fotografiach, zależnie od wybranego tła i oświetlenia, barwa skorupki może być różnie odbierana.

A na koniec mała infografika. W najbliższym czasie (właśnie teraz odbywają się lęgi) podczas spacerów miejskich i podmiejskich możemy znaleźć turkusowe skorupki jaj trzech gatunków pospolitych i żyjących blisko człowieka - lubiących miejskie parki i cmentarze.

Skorupki jaj drozda śpiewaka (Turdus philomelos) są wielkością zbliożone to tych pochodzących z gniazd szpaków, ale mają charakterystyczne nakropienie.
Podobne ubarwieniem są również gładkie skorupki jaj pleszki zwyczajnej (Phoenicurus phoenicurus), ale one są z kolei znacznie mniejsze i delikatniejsze - jajeczka mają wymiary około 2 cm x 1 cm.
Pośrodku szpak i jego jaja.
Warto zapamiętać te trzy gatunki.


Do stworzenia kolażu wykorzystałam zdjęcia ptaków na wolnych licencjach CC0, Pixabay License oraz zdjęcia jaj fotografów: Michiel Thomas CC-BY 2.0, Mike R (Mike Richey) CC-BY-SA 3.0 oraz Roberto Zanon CC-BY-SA 3.0.